Zoologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zoologia (gr. ζῷον zoon ‘zwierzę’, λόγος logos ‘nauka’) – nauka o zwierzętach, czyli wszystkich żywych organizmach zdolnych do przemieszczania i odżywiania się (z wyjątkiem mikroorganizmów), a także ich zachowaniach i budowie. Termin ten został użyty po raz pierwszy w 1659 roku przez Johanna Schrödera w swoim dziele ”Zoologia, czyli historia zwierząt przydatnych w badaniach natury i chirurgii” (ang. Zoologia: or The history of animals as they are useful in physick and chirurgery)[1].

W skład zoologii wchodzą nauki zajmujące się poszczególnymi grupami zwierząt, m.in.: entomologia, ichtiologia, herpetologia (podzielona na reptiliologię i batrachologię), ornitologia i teriologia. Gałęziami zoologii są także nauki o zwierzętach poprzednich epok (paleozoologia i paleozoogeografia), o strukturze populacji zwierzęcych i ich wzajemnym oddziaływaniu na środowisko (ekologia) czy zachowaniu i psychice zwierząt (etologia, zoopsychologia) oraz nauki obejmujące systematykę wszystkich organizmów zwierzęcych, także nauki zajmujące się budową i funkcjami ciała zwierząt, np.: anatomia, fizjologia, morfologia, embriologia, cytologia.

Pierwsze prace z dziedziny zoologii są autorstwa Arystotelesa (IV w. p.n.e.). Spośród około 300 jego dzieł do najważniejszych należą: Zoologia (Historia naturalna zwierząt), O częściach zwierząt oraz O pochodzeniu zwierząt. Arystoteles jest nazywany ojcem zoologii.

Rewolucyjny wpływ na postęp zoologii wywarła teoria ewolucji Darwina, ogłoszona w wydanym w 1859 roku dziele O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego, która przyczyniła się do wyjaśnienia m.in. procesów i zjawisk z zakresu ewolucji i embriologii, a także anatomii porównawczej.

Polskie czasopisma naukowe[edytuj | edytuj kod]

Polskie czasopisma naukowe z dziedziny zoologii to m.in.: Acta Palaeontologica Polonica, Annales Zoologici, Przegląd Zoologiczny, Wiadomości Entomologiczne, Zoologica Poloniae.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nauka o zwierzętach, [w:] Jerzy Dzik, Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2015, s. 10, ISBN 978-83-235-1918-8.