Zoologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Zoologia (gr. ζῷον, zoon – zwierzę; λόγος, logos – nauka) – dział biologii badający zwierzęta. Dokładny zakres zoologii ewoluował w związku ze zmienną definicją tego królestwa. W latach 20. XXI wieku obejmuje ono organizmy, które mogą nie odpowiadać potocznemu rozumieniu tego słowa, od gąbek do ludzi. Przedstawiciel tej dziedziny to zoolog, a przedstawicielka – zoolożka.

Pierwsze prace zoologiczne ogłosił Arystoteles zwany ojcem tej dziedziny[potrzebny przypis]. Spośród około 300 jego dzieł do najważniejszych należą:

Zoologię nazwał Johann Schröder w 1659 roku w swoim dziele Zoologia, czyli historia zwierząt przydatnych w badaniach natury i chirurgii (ang. Zoologia: or The history of animals as they are useful in physick and chirurgery)[1].

Rewolucyjny wpływ na zoologię wywarł model ewolucji podany przez Charlesa Darwina, ogłoszony w wydanym w 1859 roku dziele O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego. Przyczynił się on do wyjaśnienia m.in. procesów i zjawisk z zakresu ewolucji, embriologii i także anatomii porównawczej.

Działy[edytuj | edytuj kod]

Nauki o poszczególnych grupach zwierząt to m.in.:

Gałęziami zoologii są także nauki o zwierzętach poprzednich epok (paleozoologia i paleozoogeografia), o stukturze populacji zwierzęcych i ich wzajemnym oddziaływaniu na środowisko (ekologia) czy zachowaniu i psychice zwierząt (etologia, zoopsychologia) oraz nauki obejmujące systematykę wszystkich organizmów zwierzęcych, także nauki zajmujące się budową i funkcjami ciała zwierząt, np.: anatomia, fizjologia, morfologia, embriologia, cytologia.

Polskie czasopisma naukowe[edytuj | edytuj kod]

Polskie czasopisma naukowe z dziedziny zoologii to m.in.:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nauka o zwierzętach, [w:] Jerzy Dzik, Zoologia. Różnorodność i pokrewieństwa zwierząt, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2015, s. 10, ISBN 978-83-235-1918-8.