Gustaw Adolf (książę Västerbotten)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gustaw Adolf
Gustaw Adolf
Data i miejsce urodzenia 22 kwietnia 1906
Sztokholm
Data i miejsce śmierci 26 stycznia 1947
Kastrup
Tytuł naukowy książę Västerbotten
Rodzice Gustaw VI Adolf
Małgorzata z Connaught

Gustaw Adolf, właśc. szwed. Gustaf Adolf Oscar Fredrik Arthur Edmund Bernadotte (ur. 22 kwietnia 1906 w Sztokholmie, zg. 26 stycznia 1947 w Kastrup, Dania) - książę Västerbotten, członek szwedzkiej rodziny królewskiej, najstarszy syn króla Gustawa VI Adolfa Bernadotte i jego pierwszej żony, księżnej Małgorzaty z Connaught.

Powiązania rodzinne i edukacja[edytuj]

Książę Gustaw Adolf urodził się 22 kwietnia 1906 w Sztokholmie. Był synem króla Szwecji Gustawa VI Adolfa i jego pierwszej małżonki, księżnej Małgorzaty Bernadotte, pochodzącej z brytyjskiej rodziny królewskiej. Jego dziadkami byli ze strony ojca król Szwecji Gustaw V Bernadotte i królowa Wiktoria Bernadotte, a ze strony matki Artur, książę Connaught i Strathearn i Luiza Małgorzata, księżna Connaught. Był prawnukiem królowej Wiktorii Hanowerskiej. Był bratem księcia Uplland Sigvarda Bernadotte (ur. 1907, zm. 2002), królowej Danii Ingrid Glucksburg (ur. 1910, zm. 2000), księcia Halland Bertila Bernadotte (ur. 1912, zm. 1997) i księcia Dalarny Karola Jana Bernadotte (ur. 1916, zm. 2012). Jego macochą była królowa Szwecji Ludwika Bernadotte.

Członek rodziny książęcej[edytuj]

Książę Gustaw Adolf urodził się za panowania swojego pradziadka, króla Oskara II. Jego dziadek był następcą tronu, a sam Gustaw Adolf zajmował trzecie miejsce w linii sukcesji i w przyszłości miał zostać królem Szwecji. Przy narodzinach otrzymał tytuł księcia Västerbotten.

Niektóre źródła dziennikarskie podają, że był zwolennikiem niemieckiego nazizmu w latach trzydziestych dwudziestego wieku, za co był głęboko krytykowany. Jako oficjalny reprezentant Szwecji, miał spotkać się między innymi z Adolfem Hitlerem i Hermannem Göringiem. Książę jednak niechętnie wypowiadał się na tematy polityczne. Wśród szwedzkiej opinii publicznej nazywany był niemieckim księciem, ale wszystkie doniesienia na temat jego kontaktów z nazistami nie zostały potwierdzone. Pasierb Göringa miał nawet stwierdzić, że spotkanie ojczyma z księciem było pomyłką i nie umieli się ze sobą porozumieć. Biuro prasowe pałacu królewskiego także zaprzeczyło tym informacjom.

Był sojusznikiem Finlandii w czasie wojny fińsko-radzieckiej w latach 1941-1944, a także podczas wojny zimowej i chciał wziąć udział w walkach jako żołnierz wolontariusz, ale nie otrzymał to zgody ojca. W latach czterdziestych uzyskał wojskowy stopień Överstelöjtnant, charakterystyczny dla wojskowych szwedzkich i fińskich.

Małżeństwo i rodzina[edytuj]

19 lub 20 października 1932 książę Gustaw Adolf poślubił swoją kuzynkę, księżną Sybillę Saxe-Koburg-Gotha. Łączyła ich wspólna prababka, królowa brytyjska Wiktoria. Ich dziadkowie, czyli Leopold, książę Albany i Artur, książę Connaught i Strathearn, byli braćmi. Sybilla była młodsza od swojego męża o dwa lata, a z chwilą ślubu otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Västerbotten. Para doczekała się pierwszego dziecka 31 października 1934 roku. Urodziła się im córka, która otrzymała imiona Małgorzata Désirée Wiktoria. Trzy lata później przyszła na świat księżna Brygida Ingeborga Alicja. Książęca para została rodzicami jeszcze dwóch córek, księżnej Désirée Elżbiety Sybilli i księżnej Krystiany Ludwiki Heleny. W 1946 urodził się ich jedyny syn, książę Karol Gustaw Folke Hubert, który został jednym z następców szwedzkiego tronu.

Potomkowie[edytuj]

Dzieci

Wnuki

Prawnuki

 • Carl Teodor, hrabia Ortenburgu, syn Desiree (ur. 21 lutego 1992)
 • Fryderyk, hrabia Ortenburgu, syn Desiree (ur. 7 lutego 1995)
 • Karolina, hrabina Ortenburgu, córka Desiree (ur. 23 marca 1997)
 • Magdalena, baronowa von Dincklage, córka Sybilli (ur. 1999)
 • Nicolas, książę Hohenzollern, syn Karola Krystiana (ur. 1999)
 • Sebastian, baron von Dincklage, syn Sybilli (ur. 2000)
 • Stella, baronowa de Geer af Finspang, córka Krystyny Ludwiki (ur. 2000)
 • Sienna Ambler, córka Karola (ur. 2000)
 • Lennart, książę Hohenzollern, syn Huberta (ur. i zm. 2001)
 • Jan, baron de Geer af Finspang, syn Krystyny Ludwiki (ur. 2002)
 • India Ambler, córka Charlsa (ur. 2003)
 • Lily Ambler, córka Jamesa (ur. 2003)
 • Oscar Ambler, syn Jamesa (ur. 2004)
 • Fredriek, baron de Geer af Finspang, syn Christiny Louisy (ur. 2004)
 • Anna Małgorzata, baronowa Silfverschiöld, córka Carla (ur. 2006)
 • Vivianne, księżna Hohenzollern, córka Huberta (ur. w maju 2009)
 • Stella, księżna Östergötland, córka Wiktorii (ur. 2012)
 • Edmund Magnuson, syn Victora (ur. 2012)
 • Albert Magnuson, syn Torda (ur. 2013)

Śmierć[edytuj]

Dziewięć miesięcy po narodzinach syna, 26 stycznia 1947 książę Gustaw Adolf zginął w katastrofie lotniczej na lotnisku Kastrup w Danii. Książę razem z dwoma towarzyszami wracał z wizyty w Holandii, gdzie gościł u królowej Juliany i jej małżonka. Opóźniony samolot lecący z Amsterdamu zatrzymał się w Kopenhadze na planowany postój przed dalszym rejsem do Sztokholmu. Wkrótce po wystartowaniu spadł na ziemię i zapalił się. Zginęły wszystkie dwadzieścia dwie osoby na pokładzie. Ustalono, że winę za spowodowanie katastrofy ponosi pilot samolotu, który nie zauważył komplikacji technicznych przed wylotem.

Książę pozostawił w kraju wdowę, księżną Sybillę i piątkę dzieci, z których najmłodszy syn został z chwilą śmierci ojca następcą tronu Szwecji. Pogrzeb odbył się 4 lutego.

Śmierć księcia spowodowała zamieszanie w kwestii dziedziczenia rodzinnego tronu. Młodsi bracia księcia Gustawa Adolfa utracili swoje prawa sukcesyjne w wyniku ślubu z osobami nie mającymi arystokratycznego pochodzenia, a jego syn miał niespełna rok. W tej sytuacji jednym z możliwych przyszłych władców został najmłodszy brat księcia, książę Halland, Bertil, który przez trzydzieści lat czekał na możliwość poślubienia swojej ukochanej, Lillian, zanim oficjalnie otrzymał na to zgodę króla. Ostatecznie w 1973 roku następcą swojego dziadka na tronie Szwecji został książę Karol Gustaw.

Księżna Sybilla pozostała w zamku królewskim, a po śmierci teściowej w 1965, królowej Ludwiki, została księżną królewską Szwecji. Wspierała teścia, króla Gustawa VI Adolfa w oficjalnych obowiązkach. Przygotowywała swojego syna, księcia Karola Gustawa do objęcia funkcji króla, ale zmarła na rok przed tym, zanim został władcą Szwecji.