Ludwika Mountbatten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ludwika
Drottlouise.jpg
Królowa Szwecji
Okres panowania od 1950
do 1965
Jako żona Gustawa VI Adolfa
Poprzedniczka Wiktoria Badeńska
Następczyni Sylwia Sommerlath
Dane biograficzne
Urodzona 13 lipca 1889
Zmarła 7 marca 1965
Ojciec Ludwik Mountbatten
Matka Wiktoria Hessen-Darmstadt

Louise Alexandra Marie Irene Mountbatten (ur. 13 lipca 1889 na zamku Heiligenberg w Hesji, zm. 7 marca 1965 w Sztokholmie) – królowa Szwecji w latach 1950–1965 jako druga żona króla Gustawa VI Adolfa.

Od urodzenia nosiła tytuł: Her Serene Highness Princess Louise of Battenberg[potrzebny przypis], a urodziła się na zamku Heiligenberg (niedaleko Darmstadt), w Hesji, w Niemczech. Jej ojcem był książę Ludwik Battenberg – admirał brytyjskiej floty, który w 1917 (podczas I wojny światowej) zrzekł się wszystkich niemieckich tytułów i zmienił nazwisko z Battenberg na Mountbatten. Ludwika została wtedy Lady Louise Mountbatten. Jej matką była księżniczka Wiktoria heska, wnuczka królowej Wiktorii, starsza siostra carycy Aleksandry Fiodorowny. Ludwika była drugim dzieckiem swoich rodziców i miała dwóch braci – w tym Louisa Mountbattena oraz siostrę Alicję.

Jeszcze jako młoda księżniczka Ludwika powiedziała, że nigdy nie poślubi wdowca albo króla, stało się jednak inaczej. 3 listopada 1923 wyszła za mąż za księcia Szwecji – Gustawa Adolfa, wdowca po Małgorzacie z Connaught, który w 1950 został królem Szwecji. Było to szczęśliwe małżeństwo, choć ich jedyne dziecko – córka – urodziło się martwe. Ludwika kochała dzieci i opiekowała się troskliwie dziećmi Gustawa Adolfa z pierwszego małżeństwa oraz jego wnukami.

Królowa Ludwika zmarła w Szpitalu św. Jerzego w Sztokholmie w następstwie operacji po serii ciężkich zachorowań. Ostatni raz przed śmiercią pokazała się publicznie w grudniu 1964 na rozdaniu nagród Nobla. Została pochowana obok swojego męża w grobowcu królewskim w parku Haga koło Sztokholmu.


Poprzednik
Wiktoria Badeńska
Arms of Sweden.svg Królowa Szwecji
1950–1965
Arms of Sweden.svg Następca
Sylwia Sommerlath