Ludwika Mountbatten

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwika
Ilustracja
ilustracja herbu
Królowa Szwecji
Okres od 1950
do 1965
Jako żona Gustawa VI Adolfa
Poprzedniczka Wiktoria Badeńska
Następczyni Sylwia Sommerlath
Dane biograficzne
Data urodzenia 13 lipca 1889
Data śmierci 7 marca 1965
Ojciec Ludwik Mountbatten
Matka Wiktoria Hessen-Darmstadt

Louise Alexandra Marie Irene Mountbatten (ur. 13 lipca 1889 na zamku Heiligenberg w Hesji, zm. 7 marca 1965 w Sztokholmie) – królowa Szwecji w latach 1950–1965 jako druga żona króla Gustawa VI Adolfa.

Od urodzenia nosiła tytuł: Her Serene Highness Princess Louise of Battenberg[potrzebny przypis], a urodziła się na zamku Heiligenberg (niedaleko Darmstadt), w Hesji, w Niemczech. Jej ojcem był książę Ludwik Battenberg – admirał brytyjskiej floty, który w 1917 (podczas I wojny światowej) zrzekł się wszystkich niemieckich tytułów i zmienił nazwisko z Battenberg na Mountbatten. Ludwika została wtedy Lady Louise Mountbatten. Jej matką była księżniczka Wiktoria heska, wnuczka królowej Wiktorii, starsza siostra carycy Aleksandry Fiodorowny. Ludwika była drugim dzieckiem swoich rodziców i miała dwóch braci – w tym Louisa Mountbattena oraz siostrę Alicję.

Jeszcze jako młoda księżniczka Ludwika powiedziała, że nigdy nie poślubi wdowca albo króla, stało się jednak inaczej. 3 listopada 1923 wyszła za mąż za księcia Szwecji – Gustawa Adolfa, wdowca po Małgorzacie Connaught, który w 1950 został królem Szwecji. Było to szczęśliwe małżeństwo, choć ich jedyne dziecko – córka – urodziło się martwe. Ludwika kochała dzieci i opiekowała się troskliwie dziećmi Gustawa Adolfa z pierwszego małżeństwa oraz jego wnukami.

Królowa Ludwika zmarła w Szpitalu św. Jerzego w Sztokholmie w następstwie operacji po serii ciężkich zachorowań. Ostatni raz przed śmiercią pokazała się publicznie w grudniu 1964 na rozdaniu nagród Nobla. Została pochowana obok swojego męża w grobowcu królewskim w parku Haga koło Sztokholmu.