Guzmania

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Guzmania
Ilustracja
Guzmania monostachia
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

wiechlinowce

Rodzina

bromeliowate

Rodzaj

guzmania

Nazwa systematyczna
Guzmania Ruiz & Pav.
Guzmania sanquinea
Guzmania lingulata
Kwiat Guzmania alliodora
Guzmania berteroniana
Kwiatostan Guzmania bismarckii

Guzmania (Guzmania Ruiz & Pav.) – rodzaj roślin z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) liczący ponad 200 gatunków[3]. Ze względu na ozdobne kwiatostany są to rośliny popularne w uprawie w domach, w cieplejszych klimatach także w ogrodach. Pochodzi z lasów tropikalnych środkowej i południowej Ameryki – z centrum występowania i zróżnicowania w rejonie Panamy i Kolumbii.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kwiatostan o żywych barwach wyrasta z rozety równowąskich liści. Kolorowe są przysadki, w kątach których wyrastają drobne kwiaty. Roślina dorasta do około 30 cm. Kwitnie od początku zimy do przedwiośnia.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Guzmania conifera
Guzmania diffusa
Kwiatostan Guzmania farciminiformis

Jeden z rodzajów podrodziny Tillandsioideae Burnett z rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae) z rzędu wiechlinowców (Poales)[2].

Wykaz gatunków[3]

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Wymagania
Poza tropikami, w tym w Polsce, rośliny uprawiane są w pomieszczeniach. Wymagają stanowiska ciepłego przez cały rok (minimalnie 18ºC), w półcieniu. Podłoże powinno być stale wilgotne, jednakże nie wolno dopuścić do nadmiaru wody. Można przesuszyć ziemię 2-3 dni, aby dotlenić korzenie i dopiero wówczas umiarkowanie podlać roślinę. W rozecie natomiast cały czas trzeba uzupełniać wodę. Wskazane jest częste zraszanie letnią wodą i podlewanie wodą wolną od wapnia. Najlepsze podłoże to substrat grubowłóknisty (pH 5-5,5). Co trzecie podlewanie wskazane jest nawożenie nawozem potasowym.
Rozmnażanie
W uprawie guzmanie rozmnażane są przez odejmowanie bocznych, młodych odrostów. Po odcięciu zaleca się użycie ukorzeniacza i niepodlewanie rośliny przez jakiś czas, aby ziemia mogła przeschnąć. Większe szanse na ukorzenienie są przy oddzieleniu odrostów odpowiednio dużych (ok. 12 cm wysokości). Przed oddzieleniem odrostów należy wyjąć całą roślinę z doniczki, usunąć część ziemi odsłaniając korzenie i dopiero wówczas oderwać młode rośliny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. a b Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2016-10-25] (ang.).
  3. a b Guzmania. [w:] The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-11-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]