Gwiazda pięcioramienna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Złota gwiazda pięcioramienna

Gwiazda pięcioramienna (☆) jest często spotykanym ideogramem. Gdy jest narysowana za pomocą odcinków równej długości a kąt między ramionami w każdym z jej szczytów wynosi 36°, określana jest jako "złota gwiazda pięcioramienna"[1]. Gdy połączymy liniami prowadzonymi wewnątrz gwiazdy jej ramiona, otrzymamy pentagram - symbol o odniesieniach mistycznych i magicznych.

Symbolika[edytuj]

Gwiazda pięcioramienna w weksylologii[edytuj]

Gwiazdy pięcioramienne często występują na flagach, najczęściej są jednobarwne, niekiedy zdarza się że mają obwódkę odmiennego koloru, jak np. na fladze Nowej Zelandii. Pentagram obecnie[kiedy?] występuje na dwóch flagach państwowych: Maroka i Etiopii. Są spotykane znacznie częściej niż inny symbol weksylologiczny - gwiazda ośmioramienna.

Gwiazdy pięcioramienna występują na fladze Stanów Zjednoczonych. Każda z nich symbolizuje jeden stan.

Druzowie[edytuj]

Druzowie, będący potomkami uchodźców z Egiptu rządzonego przez Fatymidów, używają jako symbolu gwiazdy pięcioramiennej o ramionach w barwach zielonej, czerwonej, żółtej, błękitnej i białej. Obecnie zamieszkują głównie Syrię, Liban i Izrael. Mimo iż dzielą część wierzeń z muzułmanami i chrześcijanami, przez wyznawców tych dwóch religii uważani są za pogan.

Inne użycie symbolu[edytuj]

Wzory[edytuj]

  • Bok:
  • Obwód:
  • Promień okręgu opisanego:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Encyklopedia symboli (ang.)
  2. O esperanto. Pola Esperanto-Asocio. [dostęp 2012-10-19].