Gymnostachys anceps

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gymnostachys anceps
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klad okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd żabieńcowce
Rodzina obrazkowate
Podrodzina Gymnostachydoideae
Rodzaj Gymnostachys
Gatunek Gymnostachys anceps
Nazwa systematyczna
Gymnostachys anceps R.Br.
Prodr. Fl. Nov. Holl.: 377 (1810)
Synonimy

Pothos anceps (R.Br.) Spreng. ex Schult.
Gymnostachys gigantea Domin[2]

Gymnostachys anceps R.Br. – gatunek skrytopączkowych, wieloletnich roślin zielnych, z monotypowego rodzaju Gymnostachys w rodzinie obrazkowatych, endemiczny dla Australii, występujący na północy i wschodzie stanu Queensland i w północno-wschodnim rejonie stanu Nowa Południowa Walia[2], gdzie zasiedla tropikalne i wilgotne lasy twardolistne, nabrzeża i skarpy[3]. Nazwa naukowa rodzaju pochodzi od greckich słów γυμνός (gymnos – nagi) i σταχύς (stachys – kłos, kolec) i odnosi się do kwiatostanów pozbawionych pochew[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Wiecznie zielone rośliny zielne o wysokości do 3 m, rosnące samotnie lub tworzące kępy[5].
Łodyga
Płożące kłącze[5].
Liście
Rośliny tworzą naprzeciwlegle kilka wzniesionych, równowąskich, zwężających się i włóknistych liści, zwykle o długości od 1 do 1,5 m i szerokości od 1 do 1,5 cm, o równoległej nerwacji[5].
Kwiaty
Roślina jednopienna. Zazwyczaj na roślinie znajdują się kwiatostany we wszystkich stadiach rozwojowych. Na głównej osi kwiatostanu, która osiąga wysokość od 1,5 do 3 m, położone są naprzeciwlegle spłaszczone profile, otaczające wiązki kolbiastych kwiatostanów, osadzonych na krótkich trzonkach, pozbawionych typowej dla rodziny obrazkowatych pochwy. Kolby, o długości około 12 cm i średnicy około 7 mm, pokryte są obupłciowymi kwiatami, zielonymi i skupionymi w okresie kwitnienia słupków i ciemniejącymi oraz rozdzielającymi się w okresie kwitnienia pręcików. Kwiaty, otoczone czterema łuskowatymi listkami okwiatu, składają się z pojedynczego słupka i czterech pręcików[5]. Pylniki elipsowate. Zalążnie podłużne, jednokomorowe, jednozalążkowe. Zalążki ortotropowe, podłużno-jajowate, położone szczytowo. Szyjki słupków krótkie, znamiona dyskowate[4].
Owoce
Jajowate, niebiesko-czarne jagody o długości 10–15 mm, zawierające pojedyncze nasiono. Owocostan zawiera zwykle kilka luźno położonych owoców[5].
Genetyka
Liczba chromosomów 2n = 24[6].
Wiązka kwiatostanów

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-08-14].
  2. a b R. Govaerts i D.G. Frodin: World Checklist of Araceae (and Acoraceae) (ang.). The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew, 2002. [dostęp 2010-08-14].
  3. A. Hay: New South Wales Flora Online (ang.). National Herbarium of New South Wales, 1993. [dostęp 2010-08-14].
  4. a b Adolf Engler. Araceae. „Das Pflanzenreich”. 21, s. 313, 1905 (łac.). 
  5. a b c d e Gwen J. Harden (red.): Flora of New South Wales. T. 4. Kensington, N.S.W: NSW University Press, 1990, s. 32. ISBN 0-86840-188-9. (ang.)
  6. Armen Leonovič Tahtadžân: Flowering plants. [New York]: Springer, 2009, s. 618. ISBN 978-1-4020-9608-2. (ang.)