Hájek (Góry Kamienne)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hájek
Państwo  Czechy
Położenie Šonov
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Góry Suche
Wysokość 686 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Hájek
Hájek
Ziemia50°36′N 16°24′E/50,600000 16,400000

Hájek (686 m n.p.m.) – góra graniczna w północnych Czechach, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w paśmie Gór Suchych (cz. Javoří hory). Brak polskiej nazwy szczytu.

Wzniesienie położone w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, we wschodniej części pasma Gór Suchych, na południe od miejscowości Dworki i na południowy zachód od Krajanowa. Jest to zachodni kraniec grzbietu o rozciągłości wschód-zachód, z kulminacją po wschodniej stronie noszącą nazwę Głowy. Przez grzbiet przechodzi polsko-czeska granica państwowa. Sam Hájek znajduje się w człości po stronie czeskiej. Jest położony w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumovsko.

Jest to wzniesienie zbudowane z permskich skał wylewnych - melafirów (trachybazaltów), należących do północno-wschodniego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Porośnięty jest lasem świerkowym regla dolnego, z niewielkimi polanami. Części zalesień po stronie czeskiej dokonano w II poł. XX w.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez grzbiet przechodzi szlak turystyczny:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Chráněná krajinná oblast Broumovsko, turistická mapa 1:25 000, red. Jiří Rohlík, Nakladatelstvi ROSY, 2008, ​ISBN 978-80-86170-48-0