Hackerspace

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niemiecki hackerspace (RaumZeitLabor)

Hackerspace (lub hackspace, hacklab, makerspace albo creative spacekreatywna przestrzeń) – laboratorium, w którym spotykają się i współpracują członkowie społeczności lokalnej mający wspólne pasje, zwykle związane z informatyką i nowymi technologiami[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Hackerspace może być rozumiany jako laboratorium otwarte dla społeczności lokalnej, w którym znajdują się także warsztaty elektroniczne lub stolarskie. W miejscach tych spotykają się hakerzy, makerzy, ludzie zainteresowani technologią i majsterkowicze. Często spotykają się tam ludzie o wielu specjalizacjach i wspólnie tworzą nowe projekty[2].

Wiele hackerspace’ów uczestniczy w tworzeniu wolnego oprogramowania, Open Hardware czy alternatywnych mediów. Często znajdują się na terenach infoszopów, centrów socjalnych (social centers), centrów edukacji dorosłych albo na kampusach uniwersyteckich, ale mogą przenieść się na tereny przemysłowe lub do magazynów jeśli potrzebują więcej miejsca.

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Warsztat prowadzony w HackerspaceSG w Singapurze

Konkretne działania podejmowane przez hackerspace’y różnią się w zależności od lokalizacji. Zazwyczaj hackerspace jest miejscem, w którym odbywa się uczenie w grupach i dzielenie się wiedzą, często w formie warsztatów, prezentacji i wykładów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. hackerspace, Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego.
  2. Saini, Angela. DIY Gadgetry. BBC News. 19 czerwca 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]