Zrób to sam (hobby)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zrób to sam (ang. Do it yourself ('du: ıt jə’self), w skrócie DIY) – określenie idei związanej z samodzielnym wykonywaniem pewnych zadań od domowych napraw, poprzez samodzielne tworzenie przedmiotów, ich przerabianie po renowacje np. starych mebli co ważne bez pomocy, czy udziału zawodowych profesjonalistów. Anglojęzyczny termin DIY pojawił się na początku XX wieku a do powszechnego użytku wszedł po II Wojnie Światowej.

Subkultura[edytuj]

Określenie to dotyczy wywodzącej się z subkultury hippie i punk (choć do niej się nieograniczającej) idei samodzielnego wytwarzania m.in. tworzenia zinów, ręcznego malowania naszywek i koszulek, wydawania utworów muzycznych nagranych własnym sumptem, organizowania koncertów bez pomocy sponsorów.

Idea[edytuj]

Idea jest rozpowszechniana także przez hakerów, miłośników technologii, elektroników hobbystów, którzy udostępniają na swoich stronach i forach dyskusyjnych filmy i inne pliki z instruktażami np. montażu gniazda do ładowarki samochodowej w komputerze, instalacji OS X na PC, zasilenia routera przez gniazdo ethernetowe, budowy zegara cyfrowego, budowy zestawu głośników do kina domowego, nawet własnego odtwarzacza mp3 i wiele innych. Może to służyć wielu celom – od promocji danego ruchu, zespołu lub idei do pozyskiwania pieniędzy na różne cele.

Majsterkowanie[edytuj]

Obecnie DIY funkcjonuje w państwach anglojęzycznych także jako nazwa sklepu z przyborami, narzędziami oraz materiałami dla majsterkowiczów. Idea ta rozprzestrzeniła się na kraje europejskie w postaci komercyjnej; wielu producentów we wszystkich dziedzinach technicznych, od budownictwa, poprzez wykańczanie wnętrz na elektronice skończywszy, oferuje zestawy do samodzielnego wykorzystania.

Od lat 90. ruch Zrób to Sam coraz zaczęło rozwijać się w skali globalnej dzięki rozwojowi sieci WWW. W efekcie zaczęły powstawać blogi i vlogi oferujące tutoriale[1] krok po kroku pokazujące jak samodzielnie wykonać konkretne przedmioty, elementy remontu czy domowych napraw. Obecnie zasięg tego ruchu jest już na tyle masowy, że według badania z czerwca 2016 roku "Zrób to sam. Jak Polacy łączą przyjemne z pożytecznym? "[2] 73 proc Polaków nie tylko samodzielne wykonuje różne czynności w domu czy ogrodzie, ale jeszcze czerpie z tego przyjemność.

"Samoróbki"[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]