Hala Malorka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hala Malorka
Hala Malorka

Hala Malorka – duża polana w miejscowości Korbielów w Beskidzie Żywieckim. Położona jest na wysokości 1040 m na południowych, podgrzbietowych stokach Uszczawnego Niżnego[1]. Szczyt ten ma też drugą nazwę – Malorka i od niej pochodzi nazwa polany. Dawniej była ona intensywnie wypasana. Takie wypasane górskie polany w Karpatach nazywano halami. Z powodu nieopłacalności ekonomicznej wypasu zaprzestano. Pozostałością dawnego pasterstwa są ruiny szałasu w dolnej części polany[2].

Na Hali Malorka znajduje się przystanek edukacyjnej ścieżki przyrodniczej i tablica informacyjna. Według informacji z tej tablicy na hali dominuje śmiałek darniowy, poza nim występuje wiele gatunków roślin górskich, w tym rzadki w Beskidzie Żywieckim dzwonek piłkowany (lancetowaty)[3].

Hala Malorka jest dobrym punktem widokowym na kopułę szczytową Pilska z górną granicą lasu, Halę Miziową, pasmo Romanki, Babią Górę, Beskid Makowski i liczne szczyty Beskidu Żywieckiego. Na północy w oddali widoczny jest Beskid Mały.

Szlak turystyczny[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czarny Krzyżowa (poczta) – przełęcz Przysłopy – Hala Uszczawne – Hala Malorka – Uszczawne Wyżne (skrzyżowanie ze szlakiem zielonym na Pilsko)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
  3. Na podstawie tablicy ścieżki przyrodniczej na Hali Malorka
Hala Malorka i panorama widokowa
Hala Malorka i panorama widokowa