Hala pod Śnieżnikiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na halę od strony północno-zachodniej ze wzniesienia Średniak. Po środku hali Schronisko PTTK "Na Śnieżniku"

Hala pod Śnieżnikiem – rozległa łąka na pod szczytowym zrównaniu na zachodnim stoku Śnieżnika w Sudetach Wschodnich.

Położenie[edytuj]

Hala położona jest w Sudetach Wschodnich, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w środkowo-wschodniej części Masywu Śnieżnika, około 5,3 km., na południowy wschód od Międzygórza.

Charakterystyka[edytuj]

Hala pod Śnieżnikiem to rozległa łąka rozciągająca się na zachodnich stokach Śnieżnika, na wysokości 1075-1250 m n.p.m., poniżej granicy regla górnego. Górna część Hali położona jest na terenie Rezerwatu przyrody Śnieżnik Kłodzki. Hala otoczona jest górnoreglowymi borami świerkowymi, na samej polanie występuje mozaika przestrzenna łąk , muraw wysokogórskich oraz borówczysk . Hala powstała w przeszłości jako teren wypasów bydła i owiec.

Roślinność[edytuj]

Halę porastają trawy i ziołorośla typowe dla łąki wysokogórskiej reprezentujące element karpacki w Sudetach z rzadkimi gatunkami roślin. Występuje tutaj jedna i nieliczna populacja wymierającego gatunku dzwonka brodatego, oraz wiele innych zagrożonych gatunków roślin, np. tojad sudecki. Południową miejscami podmokłą część porasta roślinność torfowiskowa z płatami borówczysk i bażyn.

Inne[edytuj]

Hala jest dobrym miejscem do uprawiania narciarstwa. W XIX w. prowadzono tu wypas bydła [1]. Około 1850 r. gospodarstwo pasterskie zamieniono na schronisko w stylu szwajcarskim, które obecnie funkcjonuje jako schronisko PTTK "Na Śnieżniku"[2]

Turystyka[edytuj]

  • Na hali zbiegają się ze wszystkich stron szlaki turystyczne z: Międzygórza, Kletna, Międzylesia, Bielic, Lądka Zdroju. Najłagodniejsze dojście na halę prowadzi z Międzygórza przez dolinę Wilczki albo z Przełęczy Puchaczówka przez trawers Czarnej Góry (szlak niebieski, potem cały czas prosto bez szlaku do szlaku czerwonego) i Żmijowiec.
  • Hala stanowi punkt widokowy.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]