Hala pod Śnieżnikiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok na halę od strony północno-zachodniej ze wzniesienia Średniak. Pośrodku hali Schronisko PTTK "Na Śnieżniku"

Hala pod Śnieżnikiem – rozległa łąka na pod szczytowym zrównaniu na zachodnim stoku Śnieżnika w Sudetach Wschodnich.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Hala położona jest w Sudetach Wschodnich, na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego w środkowo-wschodniej części Masywu Śnieżnika, około 5,3 km., na południowy wschód od Międzygórza, na wysokości 1075-1250 m n.p.m.[1]

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Hala pod Śnieżnikiem to rozległa łąka rozciągająca się na zachodnich stokach Śnieżnika, poniżej granicy regla górnego[1]. Górna część Hali położona jest na terenie Rezerwatu przyrody Śnieżnik Kłodzki[1]. Hala otoczona jest górnoreglowymi borami świerkowymi, na samej polanie występuje mozaika przestrzenna łąk, muraw wysokogórskich oraz borówczysk[1]. Hala powstała w przeszłości jako teren wypasów bydła i owiec[1].

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Halę porastają trawy i ziołorośla typowe dla łąki wysokogórskiej reprezentujące element karpacki w Sudetach z rzadkimi gatunkami roślin[1]. Występuje tutaj jedna i nieliczna populacja wymierającego gatunku dzwonka brodatego, oraz wiele innych zagrożonych gatunków roślin, np. tojad sudecki[1]. Południową miejscami podmokłą część porasta roślinność torfowiskowa z płatami borówczysk i bażyn[1].

Inne[edytuj | edytuj kod]

Hala jest dobrym miejscem do uprawiania narciarstwa. W XIX w. prowadzono tu wypas bydła [2]. Około 1850 r. gospodarstwo pasterskie zamieniono na schronisko w stylu szwajcarskim, które obecnie funkcjonuje jako schronisko PTTK "Na Śnieżniku"[3]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

  • Na hali zbiegają się ze wszystkich stron szlaki turystyczne z: Międzygórza, Kletna, Międzylesia, Bielic, Lądka Zdroju. Najłagodniejsze dojście na halę prowadzi z Międzygórza przez dolinę Wilczki albo z Przełęczy Puchaczówka przez trawers Czarnej Góry (szlak niebieski, potem cały czas prosto bez szlaku do szlaku czerwonego) i Żmijowiec[1].
  • Hala stanowi punkt widokowy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 102-105. ISBN 83-7005-341-6.
  2. Wypas bydła zdj.
  3. Historia schroniska

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]