Hamburger Symphoniker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hamburger Symphoniker (Hamburska Orkiestra Symfoniczna) – założona w 1957 roku w Hamburgu Orkiestra Symfoniczna. Jej pierwszym kierownikiem był Robert Heger. Jego następcami byli: Imre Kertesz, Carlos Kalmar, Miguel Gómez-Martinez i Yoav Talmi. Na początku sezonu 2004/05 kierownikiem orkiestry został Andrzej Boreyko.

Hamburska Orkiestra Symfoniczna ma ten przywilej, że jest jedyną orkiestrą z siedzibą w hamburskiej Musikhalle.

Występowała ona pod batutą takich dyrygentów jak Charles Mackerras, Christ Thielemann, Peter Ruzicka, Horst Bierkrug, Ralf Weiker i Sebastian Weigle. W ciągu ostatnich lat występowali tacy soliści jak np.: Christian Tetzlaff, Elisabeth Leonskaja, Andrej Hoteev[1], Frank Peter Zimmermann, Edita Gruberova, Placido Domingo i Grace Bumbry gościnnie występowali z tą orkiestrą.

Hamburska Orkiestra Symfoniczna wystawia regularnie w sezonie w Hamburskiej Operze Państwowej (Hamburger Staatsoper) około dwudziestu przedstawień operowych i baletowych.

Uzyskała ona bardzo dobrą międzynarodową reputację poprzez wiele występów koncertowych, między innymi we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Skandynawii, Polsce i Turcji, nie pomijając Wielkiej Brytanii.

Nagrania z Hamburską Orkiestrą Symfoniczną zostały wydane przez wytwórnie fonograficzne Dabringshaus i Grimm, Edel Classics i Deutsche Grammophon (ECHO Klassik – niemiecka nagroda płytowa).

Od wielu lat orkiestra oferuje też koncerty dla dzieci oraz coroczne koncerty na wolnym powietrzu, odbywające się w Hamburgu na głównym podwórku ratuszowym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Günter Berard: Musik sehen, Farbe hören, Hamburger Abendblatt, 29. August 2006

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]