Hammud ibn Muhammad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hammud ibn Muhammad
Ilustracja
Sułtan Zanzibaru
Okres

od 27 sierpnia 1896
do 18 lipca 1902

Poprzednik

Chalid ibn Barghasz

Następca

Ali ibn Hammud

Dane biograficzne
Dynastia

Al Busa’id

Data urodzenia

1853

Data śmierci

18 lipca 1902

Ojciec

Muhammad ibn Sa’id

Matka

Zijana bint Muhammad

Żona

Chanfura bint Madżid

Dzieci

Ali, Madżid, Sa’ud, Tajmur, Fajsal, Muhammad, Matuka, Baszan, Buran, Hakima

Odznaczenia
Order Gwiazdy Indii

Sajjid Sir Hammud ibn Muhammad al-Busa’idi (arab. حمود بن محمد; ur. 1853 roku w Sumajl - zm. 18 lipca 1902 roku w Stone Town) – siódmy sułtan Zanzibaru od 27 sierpnia 1896 roku aż do swojej śmierci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1853 roku jako najstarszy syn Muhammada ibn Sa’ida z panującej w Omanie i Zanzibarze dynastii, zarządcy Sumail, szefa administracji i ministra spraw wewnętrznych oraz Zijany bint Muhammad Al Sa’idijji, także powiązanej z panującą dynastią[1]. Był edukowany prywatnie. Po śmierci Hamida ibn Suwajniego w dniu 25 sierpnia 1896 roku brytyjski minister Basil Cave chciał go osadzić na tronie. Powstał jednak sprzeciw wobec posłusznego Brytyjczykom sułtana, dowodzony przez Chalida ibn Barghasza. Pretendent zajął pałac monarszy, jednak został pokonany dwa dni później w trwającej zaledwie 40 minut wojnie angielsko-zanzibarskiej. Hammud został osadzony na tronie 27 sierpnia, jednak do pałacu wkroczył dopiero 31 sierpnia. Jednym z pierwszych jego kroków było niemal całkowite zakazanie niewolnictwa, wprowadzone w 1897 roku. Wprowadził własne odznaczenie Wisam al-Hammudijja (Godny Pochwały) w czterech klasach. Przez całe panowanie ściśle podporządkowany Wielkiej Brytanii. Zmarł 18 lipca 1902 roku, pozostawiając tron najstarszemu synowi Alemu, wówczas jeszcze niepełnoletniemu.

Małżeństwo i dzieci[edytuj | edytuj kod]

Z pierwszą żoną nie miał dzieci i rozwiódł się przed 1896; później wziął ślub z Chanfurą bint Madżid, córką pierwszego sułtana Zanzibaru, Madżida ibn Sa’ida, i zarazem jego kuzynką. Miał z nią dziewiątkę dzieci[1]:

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b RoyalArk.net > Tanzania > Sultans of Zanzibar, part 5. [dostęp 2014-11-14]. (ang.).