Hans Acker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hans Acker, Święty Jerzy
Hans Acker, Arka Noego

Hans Acker (ur. ok. 1380, zm. 1461 w Ulm) – niemiecki twórca witraży.

Hans Acker pochodził z rodziny witrażownikow z Ulm. Należeli do niej również Jacob Acker (młodszy) i Jacob Acker (starszy). Hans działał głównie w południowych Niemczech, ale jego dziełem są między innymi witraże wschodniej części katedry w Brnie, które wykonał w roku 1441. Jest też autorem witraży w katedrze w Ulm w jej zachodnim portalu. Są to sceny pasyjne oraz wizerunki świętych. Na podstawie wiarygodnych dokumentów, przypisywane jest mu również wykonanie złoceń zwornika nad chórem w tejże katedrze. Przypuszczalnie odbył też podróż studyjną do Włoch. Przypisywanie mu innych dzieł na terenie Ulm jest problematyczne. Styl Ackera okreslany jest jako "miękki" realizujący dworski ideał piękna wieku XV, a także jako późnogotycki realizm. Przypisuje się zatem artystę do generacji Hansa Multschera, Lukasa Mosera i Hansa Witza. Jednocześnie traktowany jest jako wczesny przedstawiciel szkoły z Ulm. W jego witrażach potraktowanie tła charakteryzuje detaliczne oddanie pejzażu, kwiatów, wody, gór oraz sylwetek miast. Połączone jest to z najwyższym kunsztem rzemiosła.

Najważniejsze dzieła[edytuj | edytuj kod]

Cykl witraży w katedrze w Ulm powstał ok. 1430. W kaplicy Bessererów znajdują się "ilustracje" historii biblijnej; w oknach południowych Sąd Ostateczny, dalej patrząc od góry następują przedstawienia:

W jednym z okien północnych kaplicy Neitharta znajduje się witraż z wyobrażeniem Świętego Jerzego z ok. 1440.

Ackerowi przypisuje się też witraże z 1441 w berneńskiej katedrze, które rozebrane na części zostały tam przetransportowane z Ulm jeszcze za jego życia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • H.Wenzel, Meisterwerke der Glasmalerei, Berlin 1951,
  • W.Lehmbruck, H.A. Maler und Glasmaler von Ulm, Ulm 1968