Harland Sanders

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harland Sanders
Ilustracja
Harland Sanders (1974)
Data i miejsce urodzenia

9 września 1890
Henryville, Indiana

Data i miejsce śmierci

16 grudnia 1980
Louisville, Kentucky

Miejsce spoczynku

Louisville

Zawód, zajęcie

przedsiębiorca

Narodowość

amerykańska

Faksymile
Restauracja KFC z wizerunkiem Sandersa

Harland David Sanders (ur. 9 września 1890 w Henryville, zm. 16 grudnia 1980 w Louisville) – amerykański przedsiębiorca, założyciel sieci KFC. Jego portret jest używany jako logo tej firmy.

Harland Sanders znany również jako pułkownik Sanders urodził się 9 września 1890 roku w Henryville w stanie Indiana. W 1896 roku zmarł jego ojciec. Na utrzymanie rodziny pracowała jego matka i Sanders podczas jej nieobecności przygotowywał posiłki dla całej rodziny. W młodym wieku zrezygnował z kształcenia i zaczął pracę jako strażak, a później sternik parowca, sprzedawca ubezpieczeń, pracownik kolei i farmer. W 1907 roku zaciągnął się do armii Stanów Zjednoczonych na Kubie.

W wieku 40 lat rozpoczął sprzedaż potraw z kurczaka w Corbin w stanie Kentucky. Szybko jego dania zyskały popularność. Do przygotowywania dań Sanders używał smażalników ciśnieniowych, co pozwalało na szybsze opiekanie mięsa.

Ubierał się w charakterystyczny kostium imitujący południowego dżentelmena sprzed wojny secesyjnej. Był to skuteczny sposób na promocję i reklamę.

Zmarł na zapalenie płuc 16 grudnia 1980 roku i został pochowany w Louisville w stanie Kentucky. Do trumny został złożony w białym garniturze i czarnym krawacie bolo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]