Harley Street

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Harley Street
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Harley Street”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Harley Street”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Harley Street”
51,5206°N 0,1477°W/51,520600 -0,147700

Harley Street - ulica położona w City of Westminster, dzielnicy Londynu, znana z wielu prywatnych gabinetów lekarskich. Od XIX wieku liczba powstałych na niej szpitali, gabinetów i organizacji medycznych gwałtownie rośnie. Według dokumentów historycznych w 1860 było ich 20, w 1900 ok. 80, a w 1914 już prawie 200. Kiedy w 1948 roku powstał National Health Service, w okolicy było ponad 1500 jednostek medycznych. Obecnie, aż trzy tysiące osób zatrudnionych jest przy Harley Street w różnego rodzaju placówkach, takich jak The London Clinic.

Tym co skłoniło tak wielu do otwarcia swych gabinetów właśnie na Harley Street może być bliskość centrum do wielu londyńskich węzłów komunikacyjnych takich jak dworce kolejowe (King’s Cross, czy St Pancras) i stacje metra (np. Oxford Circus).

Prawo własności[edytuj | edytuj kod]

List wzywający do niezwłocznego zamieszkania przy Harley Street, 1771

W 1879 po bezpotomnej śmierci księcia Portland, Williama Cavedish-Scott-Bentinck'aInformacje powiązane z artykułem „William Cavendish-Bentinck (5. książę Portland)” w Wikidanych jego majątek został podzielony na trzy części pomiędzy siostry zmarłego. Tereny z Harley Street otrzymała Lucy Joan Ellis, wdowa po baronie Howardzie de Waldenie i od tego czasu pozostają w rodzinie de Waldenów, zarządzane przez de Walden Estate.

Harley Street w literaturze[edytuj | edytuj kod]