Hatidža Mehmedović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hatidža Mehmedović
Hatidža Bektić
Data i miejsce urodzenia

1 marca 1952
Bektići

Data i miejsce śmierci

22 lipca 2018
Sarajewo

Zawód, zajęcie

działaczka społeczna

Narodowość

boszniacka

Małżeństwo

Abdulah Mehmedović

Hatidža Mehmedović właśc. Hatidža Bektić; ur. 1 marca 1952 we wsi Bektići k. Sućeski, zm. 22 lipca 2018 w Sarajewie[1][2]) – bośniacka działaczka społeczna, założycielka stowarzyszenia Matki Srebrenicy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Hatidža Bektić w wiosce Bektići niedaleko Srebrenicy[1]. Ukończyła tylko szkołę podstawową, wyszła za mąż za Abdula Mehmedovicia i zamieszkała w Vidikovacu, miała dwóch synów (Azmira i Almira)[1]. W czasie wojny w Bośni i Hercegowinie, w 1995 do Srebrenicy wkroczyły oddziały serbskie, dowodzone przez Ratko Mladicia. W czasie selekcji, Hatidža została oddzielona od męża i dwóch dorosłych już synów i ewakuowana do Kladanja k. Tuzli[1]. W masakrze dokonanej przez Serbów zginęli mąż i synowie Hatidžy, a także dwóch jej braci Edhem i Hamed. W 1996 znaleziono ciało najmłodszego syna Hatidžy, Almira[1]. Ciała pozostałych członków rodziny zostały odnalezione w jednym z masowych grobów w pobliżu Srebrenicy[1]. Po ich identyfikacji, spoczęły na cmentarzu ofiar ludobójstwa w Potočari.

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Do 2002 Hatidža Mehmedović mieszkała na przedmieściach Sarajewa. W 2002 przeprowadziła się do swojego domu w Vidikovacu, była jedną z pierwszych kobiet, które straciły bliskich w Srebrenicy i zdecydowały się powrócić do dawnego miejsca zamieszkania[2]. Mehmedović założyła stowarzyszenie Matki Srebrenicy, skupiające kobiety, których krewni zginęli w masakrze. Organizacja zajmowała się zbieraniem środków na wsparcie rodzin ofiar, działała także na rzecz osądzenia sprawców masakry. Hatidža Mehmedović pełniła funkcję pierwszej prezeski stowarzyszenia.

W listopadzie 2017 wyjechała do Hagi, aby wziąć udział w procesie Ratko Mladicia[3]. Skazanie Mladicia określiła mianem "kropli w oceanie"[3]. Po zakończeniu procesu apelowała, aby rozliczyć wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie w Bośni i Hercegowinie. W ostatnich latach życia działała na rzecz upamiętnienia ofiar Srebrenicy. Zmarła w lipcu 2018 w szpitalu w Sarajewie, z powodu raka piersi. Pochowana we wsi Sućeska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Hatidža Mehmedović – A mother's legacy [online], srebrenica.org.uk [dostęp 2024-02-02] (ang.).
  2. a b Ne smije biti zaboravljena: Na današnji dan preminula Hatidža Mehmedović [online], radiosarajevo.b [dostęp 2024-02-02] (bośn.).
  3. a b Mothers of Srebrenica founder Hatidza Mehmedovic dies [online], Deutsche Welle [dostęp 2024-02-02] (ang.).