Heat pipe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Radiator z wentylatorem, wyposażony w rurki cieplne
Przekrój rurki cieplnej z laptopa

Heat pipe (ciepłowód, rurka cieplna, heat-pipe) – rurka zawierająca parujący i skraplający się płyn, który wykorzystywany jest do transportu ciepła, umożliwiająca przekazywanie znacznych jego ilości przy niewielkiej różnicy temperatury (rząd wielkości większych niż tradycyjne materiały, które przenoszą ciepło przez przewodność cieplną).

Jest to zazwyczaj miedziana rurka o średnicy 3–15 mm zawierająca odpowiednio dobraną do zastosowania ciecz (skroplony amoniak, aceton, woda, eter, freony). Rurka jest zazwyczaj wewnątrz pokryta porowatym materiałem pełniącym rolę knota. Podgrzewanie jednego końca rurki wywołuje parowanie cieczy, która pobiera to ciepło. Para następnie przenosi się do zimniejszej części rurki, gdzie oddając ciepło skrapla się na chłodniejszych ściankach rurki. Skroplona ciecz przepływa po ściankach do cieplejszej części grawitacyjnie lub w wyniku przesiąkania w knocie – porowatej substancji pokrywającej ścianki rurki. Efektywność przenoszenia ciepła w wyniku konwekcji połączonej z parowaniem jest znacznie wydajniejsza od przewodzenia ciepła przez ciała stałe.

Technologia ta wykorzystywana jest głównie do chłodzenia elementów elektronicznych, ale spektrum zastosowań jest znacznie szersze, od chłodzenia silników statków kosmicznych, przez kolektory słoneczne, po chłodzenie konstrukcji rurociągu transalaskańskiego (aby ciepło generowane przez przepływ ropy nie roztopiło wiecznej zmarzliny, w której zamocowane są elementy konstrukcyjne).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]