Helmut Hesse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helmut Hesse
Kraj działania  III Rzesza
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1916
Brema
Data i miejsce śmierci 24 listopada 1943
KL Dachau
Wyznanie protestantyzm

Helmut Hesse (ur. 11 maja 1916 w Bremie, zm. 24 listopada 1943 w Dachau[1]) – niemiecki pastor, przeciwnik narodowego socjalizmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Bremie i mieszkał w Wuppertalu. Rodzina Hassego była głęboko religijna i dobrze znana jako nieprzejednani krytycy antykościelnej polityki hitlerowskiego reżimu. Ojciec Hassego, Hermann, a także jego bracia i szwagier byli pastorami. W czasach nazizmu wszystkich objęto aresztem prewencyjnym za słowa krytyki wygłaszane podczas nabożeństw[2].

24 maja 1943 roku, podczas nabożeństwa w Wuppertalu, Hesse wygłosił kazanie, o którym doniósł konfident gestapo. W kazaniu Hasse przytoczył ustęp z Biblii, który zawierał następujące słowa „Albowiem Ty, Panie, ująłeś się za prześladowanym ludem Izraela. Błagamy Cię, ocal dusze tych dobrych ludzi i odmień serca ich oprawców”[3]. W czerwcu 1943 roku inny funkcjonariusz gestapo przysłuchiwał się kazaniu Hassego w którym oświadczył, że Kościół Wyznający w swych zmaganiach z nazistowskim reżimem walczy z „ukrytymi siłami ciemności”. Wspomniał również o rosnącej liczbie duchownych, których zamykano w obozach koncentracyjnych i więzieniach z powodu ich przekonań religijnych. Gestapo następnego dnia postanowiło aresztować Hassego, pod zarzutem „publicznego sprzyjania ludności żydowskiej”[3].

Pod koniec czerwca 1943 roku Hasse był dwukrotnie przesłuchiwany i zaprzeczył, że jest zagorzałym antynazistą. W trakcie przesłuchania oświadczył, że w marcu 1934 roku wstąpił do SA, a opuścił tę organizację w 1935 roku. Powiedział funkcjonariuszom, że nie był w stanie pogodzić studiów teologicznych ze służbą w SA. Przyznał się, że modli się za uwięzionych w obozach koncentracyjnych Żydów i duchownych.

Funkcjonariusze gestapo w trakcie śledztwa odkryli kontakty Hassego z jedną z czołowych postaci Kościoła Wyznającego profesorem Karlem Barthem, który przebywał na emigracji w Bazylei.

Gestapo uznało Hassego za niebezpiecznego dysydenta i uwięziono go w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł 24 listopada 1943 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Helmut Hesse (niem.). www.gedenkbuch-wuppertal.de. [dostęp 2016-10-28].
  2. Bracher (red.): The Conscience in Revolt. s. 326.
  3. a b Frank McDonough: Gestapo:Mity i prawda o tajnej policji Hitlera. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2016, s. 65-67.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]