Henryk Epstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Henryk Epstein
Chaim Epstein
Data i miejsce urodzenia 1891
Łódź
Data i miejsce śmierci 1944
KL Auschwitz?
Zawód, zajęcie malarz

Henryk Epstein (ur. 1891 w Łodzi, zm. 1944 prawdopodobnie w KL Auschwitz) – polski malarz i grafik pochodzenia żydowskiego, czynny we Francji, należący do École de Paris.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był księgarzem, zmarł gdy Henryk miał trzy lata, od tego czasu wychowywał się pod opieką matki. Rozpoczął naukę rysunku i malarstwa w łódzkiej szkole z nauką w jidysz prowadzonej przez Jakuba Kacenbogena. W roku 1910 rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, od roku 1912 studiował w Paryżu w Académie de la Grande Chaumière. Podczas I wojny światowej zgłosił się do polskich oddziałów wojskowych. Po wojnie przebywał w środowisku paryskich malarzy awangardowych na Montparnasse, związanych z rotundą La Ruche, zaprzyjaźnił się z Amedeo Modiglianim, Chaimem Soutinem, Markiem Chagallem, Jules'em Pascinem i Maurice'em Utrillem. Od roku 1921 uczestniczył w paryskich wystawach malarstwa m.in. w Salonie Jesiennym (1921), Salonie Niezależnych (1921, 1922, 1923, 1925, 1928) i Salonie des Tuilleries (1927-1931). Pomiędzy 1929 a 1931 odwiedzał Bretanię, przebywając w Quiberon i Concarneau malował rybaków i ich otoczenie, porty, a także martwe natury przedstawiające owoce morza, ryby i ptaki. W połowie lat 30. XX wieku kupił gospodarstwo w okolicach Épernon, gdzie często wyjeżdżał. Po wybuchu II wojny światowej ukrył się tam, ale dostał zadenuncjowany i aresztowany 23 lutego 1944. Początkowo przebywał w obozie przejściowym w Drancy, żona i córka próbowały go stamtąd bezskutecznie wydostać. Transportem nr 69 w dniu 7 marca 1944 przewieziono go do obozu w Auschwitz, gdzie zginął. Dokładna data śmierci Henryka Epsteina nie jest znana.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Początkowa twórczość Henryka Epsteina nosiła ślady wpływu postimpresjonizmu i malarstwa Paula Gauguina. Kolejne okresy to fowizm, ekspresjonizm i kubizm. Henryk Epstein malował martwe natury, akty, kompozycje figuralne i pejzaże. Wiele obrazów to kompozycje rodzajowe na których uwieczniał rybaków, chłopów oraz miejski półświatek. Zajmował się również ilustrowaniem książek m.in. "Vagabondages" Gustave Coquiota, "Les Rois du maquis" Pierre'a Bonardiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]