Herb Borku Wielkopolskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Borku Wielkopolskiego
ilustracja
Typ herbu herb miejski

Herb Borku Wielkopolskiego – jeden z symboli miasta Borek Wielkopolski i gminy Borek Wielkopolski w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb Blazonowanie|przedstawia w polu czerwonym nad złotą łodzią dwie wieże prostokątne z kamienia barwy naturalnej. Każda o trzech blankach. Dachy wież błękitne, zakończone złotymi kulami na złotych żerdziach. W każdej wieży po dwa okna prostokątne, otwory okienne czarne. Między wieżami podkowa srebrna barkiem do góry, na niej krzyżyk złoty. Poniżej podkowy podwójna lilia srebrna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1423 roku Borek był już miastem, a olejnymi właścicielami Borku byli: Mikołaj ze Zdzieża, po nim Tumigrał herbu Wczele, od roku 1469 przez 130 lat właścicielem miasta była rodzina Bnińskich herbu Łódź, później ks. Mateusz Borzewski i Andrzej Borzewski herbu "Lubicz", Stanisław Przyjewski, kolejni właściciele wywodzili się z rodziny Rozdrażewskich, od roku 1726 Kazimierz Sapieha herbu "Gozdawa". Późniejszy herb miasta zawierał elementy herbów poszczególnych właścicieli miasta[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr XLIX/306/2018 Rady Miejskiej Borku Wlkp. z dnia 12 września 2018 r. w sprawie Statutu Gminy Borek Wielkopolski. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2021-04-20].
  2. Historia. borekwlkp.pl. [dostęp 2021-04-20].