Herb Knurowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Obecny wzór herbu Knurowa

Herb Knurowa ma trójdzielne pole herbowe. W górnym poziomym pasie przedstawia złotego orła w koronie na czerwonym tle. Poniżej w polu heraldycznie prawym w polu białym czarne zabudowania kopalni z białymi oknami i czerwonymi dachami, w tym nadszybie i dwa kominy, z których uchodzi czarny dym. W polu heraldycznie lewym przedstawiono na błękitnym tle skrzyżowane narzędzia rolnicze: grabie i kosę barwy złotej, po bokach dwie złote gwiazdy sześcioramienne, na dole między skrzyżowanymi narzędziami umieszczono złoty krzyż. Herb w obecnym kształcie jest używany od października 1990, jego wzór oparty na godle sztandaru Szkoły Podstawowej numer 2 w Knurowie zatwierdziła Rada Miejska. Jednakże wzór ten jest niezgodny z zasadami heraldyki: orła górnośląskiego umieszcza się na tle błękitnym, po zmianie koloru tła symbolika herbu staje się niezrozumiała.

Poprzedni herb[edytuj | edytuj kod]

Wzór herbu Knurowa używany w latach 1951-1990

Poprzedni herb Knurowa ustanowiono wraz z nadaniem temu miastu praw miejskich w 1951. W porównaniu z obecnym, różnił się następującymi szczegółami:

  • Orzeł górnośląski miał wyraźniejszy rysunek i był umieszczony na tle błękitnym. Nie miał natomiast korony.
  • Nieco inne były szczegóły rysunku budynków kopalni, na przykład układ okien, z kominów nie unosił się dym
  • W polu ze skrzyżowanymi narzędziami rolniczymi nie było krzyża

Pochodzenie symboli, pieczęcie gminne Knurowa[edytuj | edytuj kod]

Pieczęć używana do 1902

Symbolika herbu Knurowa wywodzi się z dawnych pieczęci gminnych. W XIX wieku Knurów był osadą, a następnie gminą w powiecie rybnickim. Z tego okresu pochodzi pierwsza pieczęć gminna, używana do 1902. Obok adaptowanych później w herbie miasta symboli, przedstawiała również lemiesz od pługa, a napis w otoku brzmiał: "Gem Knurow Rybniker Kreis" (gmina Knurów powiat rybnicki).

Pieczęć z 1922

Po zmianie przynależności państwowej, gdy Knurów znalazł się w Polsce, w województwie śląskim, symbolika pozostała niezmieniona, zmienił się jedynie język napisu w otoku, na polski.

Pieczęć z 1926

W związku z przekształceniem się Knurowa z ośrodka rolniczego na osiedle górnicze, władze gminy zdecydowały się na zmianę gminnych symboli. Nastąpiło to w październiku 1926, kiedy uchwalono nowy wzór gminnego godła i pieczęci. Zachowano pierwotne symbole odnoszące się do rolnictwa, dodając symbol krzyża. Dodano symbole górnicze – wizerunek budynków kopalni, a w górnym polu wizerunek orła górnośląskiego w koronie. Poprzedni tekst w otoku: "Gmina Knurów Powiat Rybnicki" zmieniono na "Gmina Knurów Pow. Rybnik Woj. Śl.". Pieczęcie z takim godłem były używane do wybuchu II wojny światowej, a przez kasę gminną jeszcze w 1947. Po uzyskaniu przez Knurów praw miejskich herb miasta oparto na wzorze tej pieczęci, pozbawiając go jednak symboli krzyża i korony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Plewako, Józef Wanag, Herbarz miast polskich, Sławomir Suski (ilust.), Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1994, ISBN 83-213-3568-3, OCLC 69293598.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]