Herb Wałbrzycha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb Wałbrzycha - jeden z symboli miejskich Wałbrzycha.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia dąb o zielonej koronie i brązowym pniu stojący na zielonej murawie. Za drzewem widnieją szare góry; tarcza herbu jest czerwona.

Herb nawiązuje do głównie herbu z 1764 roku, jego wygląd został zatwierdzony w 1991 r.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy znany herb Wałbrzycha pochodzi z 1675 roku. Przedstawiał on samotne drzewo- zieloną jodłę na niebieskim tle, rosnąca na pagórku; potem w latach 1720-1754 w herbie widoczny był pałac w otoczeniu lasu (wieniec topoli) oraz na pierwszym planie jeleń przy kamiennym słupku.

Wcześniejsze wersje herbu miasta, umieszczone na ścianie ratusza

Począwszy od 1764 roku, już na stałe, godłem herbowym miasta zostaje dąb (Eiche). Początkowo dąb przedstawiany jest na tle gór, natomiast w późniejszym herbie (z 1809 roku) przedstawiany jest zielony dąb z żółtymi żołędziami, na białym, srebrnym tle, ale już bez gór.[2]

Wszystkie trzy wcześniejsze wersje herbu można zobaczyć na ścianie frontowej wałbrzyskiego ratusza.

Historia dębu herbowego[edytuj | edytuj kod]

Pierwowzorem herbowego drzewa był dąb, który jak sądzono przez wiele lat rósł w miejscu dziś nie istniejącym - na zboczu kamieniołomu. Drzewo to zachowało się na kilku zdjęciach i litografii z około 1875 r., które są w zbiorach wałbrzyskiego muzeum. Jednak podczas sprzątania terenu Parku im. Jana III Sobieskiego w Wałbrzychu, przy alejce będącej przedłużeniem ulicy Inwalidów Wojennych, pracownicy MZUK-u odnaleźli potężny kamień, na którym po usunięciu ziemi i oczyszczeniu widnieje napis: „Stadteiche gapflanzt 1933 antstelle der Wappeneiche”, co oznacza: : „Miejski dąb posadzony w 1933 r. na pamiątkę dębu herbowego”. Pierwotny dąb usechł w roku 1932 i został usunięty razem z korzeniami. Teraz w tym samym miejscu stoi tam jego potomek, zasadzony w 1933 roku.[1] [3]

Zmiana herbu w czasach Polski Ludowej[edytuj | edytuj kod]

Herb za czasów PRL

Po II wojnie światowej i powrocie Wałbrzycha do "macierzy" czyli do ziem polskich, nastąpiła zmiana herbu. W prawej (heraldycznie), na czerwonej połowie tarczy widniała połowa polskiego orła z głową zwróconą w prawo, zaś w lewej żółtej (złotej) tarczy zielony dąb z żołędziami, całość od dołu łączyły zielono-czarne wzniesienia.

Do tej wersji nawiązuje bezpośrednio herb powiatu wałbrzyskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Artur Szałkowski, Wiemy gdzie rósł dąb z wałbrzyskiego herbu (ZDJĘCIA), „walbrzych.naszemiasto.pl”, 16 maja 2014 [dostęp 2018-02-03] (pol.).
  2. Rozdział 4 (1526-1740), blog.e-knapczyk.pl [dostęp 2018-02-03].
  3. Mateusz Lipiński, Tajemnica dębu z herbu Wałbrzycha, „Radio Wrocław” [dostęp 2018-02-03] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]