Herb Wadowic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Wadowic
ilustracja
Typ herbu

miejski

Herb Wadowic – jeden z symboli miasta Wadowice i gminy Wadowice w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia dwudzielną w słup tarczę herbową, na której w prawym, błękitnym polu, umieszczona jest połowa złotego orła Piastów śląskich, zaś w lewym czerwonym polu – białą basztę z blankami. Nad tarczą znajduje się złota korona królewska króla Polski Zygmunta Augusta, a pod tarczą położone są ukośnie skrzyżowane papieskie srebrne "klucze piotrowe", połączone czerwonym sznurem.

Klucze symbolizują związek papieża Jana Pawła II z Wadowicami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawny herb Wadowic

Herbem Wadowic od XIV lub XV wieku, było pół orła i wieża na jednolitym tle, być może błękitnym. Po włączeniu miasta do Rzeczypospolitej (najpóźniej w pocz. XVIII wieku) tarcza została podzielona w słup i w prawym czerwonym polu pojawiło się pół orła polskiego w koronie, a w lewym błękitnym polu blankowana wieża. Nad tarczą górowała korona królewska otwarta. Taki herb, lecz bez korony dla orła zatwierdził w 1793 roku cesarz Franciszek II i obowiązywał do 1938 roku. W II połowie XIX wieku powróciła korona królewska. W 1938 roku orzeł polski został wyparty przez śląskiego złotego pół orła na błękitnym polu, a biała wieża odtąd była na czerwonym polu. W 1995 roku podłożono pod tarczę klucze papieskie i zwieńczono ją koroną królewską zamkniętą[2]. W roku 2017 koronę i klucze usunięto. W 2019 ponownie przywrócono symbolikę papieską[3].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Klucze papieskie, umieszczenie godła w ozdobnym kartuszu oraz nakrycie go zamkniętą koroną stoją w sprzeczności do zasad tworzenia herbów. Tak ubogacony herb, uzupełniony o jeden z elementów esencjonalnych herbu papieskiego, może też wywoływać błędne skojarzenia z herbem kościelnym, a nie miejskim[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. UCHWAŁA NR XXXIX/284/2017 RADY MIEJSKIEJ W WADOWICACH z dnia 21 czerwca 2017 r. w sprawie: przyjęcia Statutu Gminy Wadowice. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 2020-10-22].
  2. Marcin Płaszczyca: Jak wyglądał herb Wadowic?. Wadoviana : przegląd historyczno-kulturalny, 1998. [dostęp 2020-10-22].
  3. a b Bogumił Storch: Burmistrz z PiS przywrócił „papieskie” logo.. dziennikpolski24.pl, 2019-01-10. [dostęp 2020-10-22].