Herb gminy Młynarze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb gminy Młynarze
Ilustracja
Typ herbu

gminny

Projektant

Kamil Wójcikowski, Robert Fidura

Wprowadzony

30 marca 2012

Herb Kapituły Płockiej

Herb gminy Młynarze – jeden z symboli gminy Młynarze, autorstwa Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidury, ustanowiony 30 marca 2012[1].

Wygląd i symbolika[edytuj | edytuj kod]

Herb przedstawia na tarczy w polu czerwonym trzy koła wodne srebrne (2 nad 1), pomiędzy którymi, pośrodku, korona złota otwarta o czterech kwiatonach, nad którą takaż gwiazda. Całość na tarczy typu hiszpańskiego[1].

Elementy herbu nawiązują do historycznych stosunków własnościowych oraz do etymologii nazwy gminy. Miejscowość Młynarze miała wziąć swoją nazwę od trzech młynów na rzece Róż, symbolizowanych przez koła wodne. Korona z gwiazdą jest jednym z elementów herbu kapituły płockiej, nadanego przez cesarza Maksymiliana I w 1516. Herb ten przedstawiał na tarczy dwudzielnej w pas, w polu górnym, błękitnym, koronę złotą z takąż gwiazdą, w polu dolnym, błękitnym z bordiurą czerwoną, skosy złote. Zaszczytniejszy element herbu Kapituły został wkomponowany w herb, aby podkreślić fakt, że to właśnie na terenie gminy leży Sieluń − ośrodek dóbr będących uposażeniem prepozyta płockiego, zwanych zwyczajowo księstwem sieluńskim. Barwy herbu zostały wzięte od barw herbowych Mazowsza[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy projekt herbu przedstawiał w polu błękitnym koło wodne złote, o trzech szprychach, z nałożoną tarczą z pełnym herbem Kapituły. Projekt ten, przyjęty Uchwałą Nr VIII/33/2011 z 9 czerwca 2011[3], otrzymał negatywną opinię Komisji Heraldycznej. Kolejny projekt, po wprowadzeniu niewielkich poprawek na konsultacjach z Komisją, otrzymał opinię pozytywną (Uchwała Nr 3-1792/0/2012 z 10 lutego 2012) i został przyjęty przez gminę 30 marca 2012 (Uchwała Nr XIV/68/2012)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego [online], Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego [dostęp 2022-11-27] (pol.).
  2. Robert Fidura, Kamil Wójcikowski: Uzasadnienie heraldyczno-historyczne projektów symboli gminy Młynarze. Łódź-Laski Szlacheckie: styczeń 2012.
  3. Przedmiotowe uchwały
  4. Gmina Młynarze ma swoje insygnia (zdjęcia) - Moja Ostrołęka - lepsza strona miasta [online], archiwum.moja-ostroleka.pl [dostęp 2022-11-30].