Herb gminy Węgierska Górka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Węgierska Górka
Herb gminy Węgierska Górka do 2014 roku
Inspiracje projektu herbu
Pieczęć gminy jednostkowej Cięcina z lat 1819-90
Pieczęć gminy jednostkowej Cięcina z roku 1926
Herb Węgier
Typowe przedstawienie szlachcica w heraldyce węgierskiej w klejnocie herbu Miszkolca

Herb gminy Węgierska Górka przedstawia w polu czerwonym, na trójwzgórzu zielonym, postać szlachcica węgierskiego o wąsach i włosach czarnych, w stroju błękitnym, pasie i butach czarnych, w czapce błękitnej z piórami i wyłogiem czarnymi, takąż pochwą szabli u lewego boku, trzymającego w prawicy przed sobą wyciągniętą szablę srebrną z jelcem złotym w skos lewy, w lewicy lejce, siedzącego na koniu kroczącym srebrnym z takimiż lejcami, uprzężą, siodłem i popręgiem, z kopytami, grzywą, i ogonem złotymi.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Postać węgierskiego szlachcica w charakterystycznym stroju, umieszczonego na zielonym trójwzgórzu i w błękitnym polu silnie nawiązuje do Węgier jako kraju oraz do herbu Węgier. Takie nawiązanie jest ilustracją legendy, wedle której nazwa Węgierska Górka ma pochodzić od miejsca obronnego, umocnionego przeciw Węgrom. Postać nieokreślonego bliżej jeźdźca widniała także na pieczęci wsi Cięcina, na której gruntach powstała Węgierska Górka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do roku 2014, Węgierska Górka używała herbu przedstawiającego na ozdobnym kartuszu dzielonym w słup w polu czerwonym pół Orła Białego, w polu zielonym pół Krzyża Grunwaldu. Herb ten nawiązywał do walk pod Węgierską Górką w czasie Kampanii wrześniowej. Niestety herb ten był niepoprawny, błędami było użycie godła państwowego w herbie gminy oraz odznaczenia bezpośrednio w tarczy. Tworząc nowy herb gminy rozważano zaprojektowanie kompilacji znaków pieczętnych wszystkich trzech wsi wchodzących w skład gminy, tj. Cięciny, Ciśca i Żabnicy. Ostatecznie jednak przyjęto znak nawiązujący jedynie do godła Cięciny. Nowy projekt herbu został przyjęty Uchwałą Nr. XXX/291/2014 Rady Gminy Węgierska Górka z dnia 30 czerwca 2014, po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Heraldycznej.

Projekt graficzny herbu opracowali Robert Fidura i Kamil Wójcikowski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]