Herb guberni lubelskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb guberni lubelskiej w latach 1837-1844
Herb guberni lubelskiej w latach 1845-1866
Herb guberni lubelskiej w latach 1869-1915

Herb guberni lubelskiej przedstawiał na tarczy dwudzielnej w pas, w polu górnym czerwonym, jelenia srebrnego z koroną złotą na szyi biegnącego w lewo, w polu dolnym zielonym niedźwiedzia srebrnego idącego między trzema drzewami. Herb był tożsamy z herbem wcześniejszego województwa lubelskiego.

5 (17) października 1845 r. Namiestnik Królestwa Polskiego zatwierdził nowy herb. 26 maja (7 czerwca) 1849 r. herb uzyskał najwyższe zatwierdzenie cesarskie[1]. Herb ten był połączeniem herbów wcześniejszych guberni lubelskiej i podlaskiej, przedstawiał na tarczy czwórdzielnej w krzyż w polu pierwszym czerwonym, jelenia srebrnego z koroną złotą na szyi biegnącego w lewo, w polu drugim zielonym, niedźwiedzia srebrnego idącego między trzema drzewami, w polu trzecim czerwonym, białego orła, w polu czwartym czerwonym Pogoń.

Po reformie administracyjnej opracowano nowy herb, który uzyskał zatwierdzenie cesarskie 25 lutego 1869 r.[2] Herb ten przedstawiał na tarczy dwudzielnej w pas, w polu górnym czerwonym jelenia srebrnego biegnącego z koroną złotą na szyi, w polu dolnym zielonym niedźwiedzia srebrnego idącego między trzema drzewami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stefan Krzysztof Kuczyński: Polskie herby ziemskie: geneza, treści funkcje. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993, s. 242.
  2. Полное собрание законов Российской империи, Tom XLIV, poz. 46791