Herbie Blash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herbie Blash
Herbie Blash podczas Grand Prix Kanady (2008)
Herbie Blash podczas Grand Prix Kanady (2008)
Imię, nazwisko Herbie Blash
Kraj  Wielka Brytania
Data urodzenia 30 września 1948

Herbie Blash (ur. 30 września 1948) – brytyjski inżynier, zastępca dyrektora wyścigu Fédération Internationale de l’Automobile podczas Grand Prix.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Herbie Blash był fanem wyścigów samochodowych, w wieku 17 lat rozpoczął pracę na stanowisku mechanika w zespole RRC Walking Racing Team. W 1968 roku dołączył do Team Lotus, gdzie został mechanikiem Grahama Hilla, a następnie Jochena Rindta. W trakcie pracy dla Rindta poznał Berniego Ecclestone’a, a po śmierci kierowcy Ferrari w 1970 roku zaczął szerzej zarządzać w Lotusie. Przez krótki czas pracował w zespole Politoys. Kiedy pod koniec 1971 roku Ecclestone kupił zespół Brabham, zatrudnił Blasha, aby uruchomił program Formuły 2. W 1973 roku Blash został kierownikiem zespołu w Formule 1. W latach 80. po odejściu Ecclestone’a i Gordona Murraya, a także coraz gorszej sytuacji w zespole i ostatecznej jego sprzedaży szwajcarskiemu finansiście Joachimowi Luhtiemu, Blash również zdecydował się na ten krok. Utworzył stowarzyszenie Formula One Constructors Association[1].

Po aresztowaniu Luhtiego i wykupieniu Brabhama przez firmę Middlebridge Group Blash powrócił do zespołu, gdzie został dyrektorem sportowym. Miał znaczny wpływ na zapoczątkowanie współpracy pomiędzy Brabhamem i Yamahą w 1991 roku. Po przeniesieniu fabryki Brabhama z Chessington do Milton Keynes Blash został dyrektorem sportowym w Yamasze. Utworzył firmę Activa należącą do Yamahy, w której rozpoczął pracę. W grudniu 1995 roku został zastępcą dyrektora wyścigu Fédération Internationale de l’Automobile podczas Grand Prix Formuły 1[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b PEOPLE: HERBIE BLASH (ang.). grandprix.com. [dostęp 2014-09-18].