Hesja (państwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Landgrafschaft Hessen
Landgrafostwo Hesji
1264–1567
Flaga Hesji
Godło Hesji
Flaga Hesji Godło Hesji
Język urzędowy niemiecki
Stolica Kassel, Marburg
Ustrój polityczny monarchia absolutna
Typ państwa terytorium Rzeszy
Data powstania 1264
Podzielone na cztery części 1567

Landgrafostwo Hesji (niem. Landgrafschaft Hessen, pot. Hesja) – było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego, istniejącym w latach 1264–1567. Po 1567 roku uległa trwałemu podziałowi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do połowy XIII wieku terytorium Hesji było częścią Turyngii. Jako samodzielne państwo powstała w roku 1264 po wojnie o sukcesję w Turyngii, a jej pierwszym władcą (landgrafem) został młodszy syn księcia Brabancji Henryka II, Henryk I Dziecię. Początkowo władzę w jego imieniu jako regentka sprawowała matka Zofia z Turyngii, która swymi wcześniejszymi wieloletnimi staraniami doprowadziła do powstania Hesji[1].

Do największego znaczenia doszła Hesja za panowania jej ostatniego władcy Filipa I, który przyjął religię protestancką w 1524 roku, a następnie podjął kroki do utworzenia sojuszu obronnego grupującego państwa protestanckie.

Podział Hesji[edytuj | edytuj kod]

Wraz ze śmiercią Filipa I w roku 1567 Hesja podzielona została między jego czterech synów z pierwszego małżeństwa. W miejsce jednego powstały cztery nowe państwa:

Władcy Hesji[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Władcy Hesji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Friedrich Küch: Sophie, Herzogin von Brabant [w:] Allgemeine Deutsche Biographie, herausgegeben von der Historischen Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften, Band 34. 1892. (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]