Hirokazu Kobayashi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hirokazu Kobayashi
小林裕和
Ilustracja
Data urodzenia

14 lutego 1929

Data śmierci

28 sierpnia 1998

Obywatelstwo

Japonia

Hirokazu Kobayashi (jap. 小林裕和 Kobyashi Hirokazu; ur. 14 lutego 1929, zm. 28 sierpnia 1998) - bezpośredni uczeń ō-sensei'a Morihei'a Ueshiby. Na życzenie mistrza propagator aikido poza Japonią, od 1969 r. w Europie. Założyciel Europejskiej Unii Aikido.

Uchideshi (uczniowie)[edytuj | edytuj kod]

W 1946 r. spotkał mistrza Morihei'a Ueshibę i zafascynowany jego pokazami pozostał, aż do jego śmierci, jednym z najbliższych uczniów (wraz z innymi powojennymi uczniami Ueshiby takimi jak Kōichi Tōhei, Morihiro Saitō, Seigo Yamaguchi i Shōji Nishio.

W 1964 r. otrzymał 7 dan, a w 1968 r. 8 dan aikido.

Przed śmiercią mistrz Ueshiba podobno wyraził życzenie, aby Hirokazu Kobayashi propagował aikido poza Japonią i spróbował wspomagać swego najwybitniejszego ucznia Kōichiego Tōhei w niedopuszczeniu do rozłamu w aikido. Misja nie powiodła się. Tōhei nie zdołał się porozumieć z synem Ueshiby, Kisshōmaru i założył własną organizację Ki Asscociation. Kobayashi prowadził dalej swą działalność w Osace w Buiku-kai Osaka, gdzie rozpoczął treningi w 1954 r.

Kobayashi poza Japonią[edytuj | edytuj kod]

W 1969 r. przyjechał do Europy i prowadził staże we: Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii i Szwajcarii. Najwybitniejszymi uczniami mistrza Kobayashi okazali się późniejsi mistrzowie: Giampietro Savegnago z Włoch, Andre Cognard oraz Etienne Leman z Francji.

Kobayashi prowadził treningi i pokazy na całym świecie, także na: Hawajach, w obu Amerykach,Australii i Afryce.

Kobayashi w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Tradycje i przekaz stylu Kobayashiego są kontynuowane i nauczane w następujących organizacjach:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]