Hirokazu Kobayashi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hirokazu Kobayashi
小林裕和
Ilustracja
Data urodzenia 14 lutego 1929
Data śmierci 28 sierpnia 1998
Obywatelstwo  Japonia

Hirokazu Kobayashi (jap. 小林裕和 Kobyashi Hirokazu, ur. 14 lutego 1929, zm. 28 sierpnia 1998) - bezpośredni uczeń ō-sensei'a Morihei'a Ueshiby. Na życzenie mistrza propagator aikido poza Japonią, od 1969 r. w Europie. Założyciel Europejskiej Unii Aikido.

Uchideshi (uczniowie)[edytuj | edytuj kod]

W 1946 r. spotkał mistrza Morihei'a Ueshibę i zafascynowany jego pokazami pozostał, aż do jego śmierci, jednym z najbliższych uczniów (wraz z innymi powojennymi uczniami Ueshiby takimi jak Kōichi Tōhei, Morihiro Saitō, Seigo Yamaguchi i Shōji Nishio.

W 1964 r. otrzymał 7 dan, a w 1968 r. 8 dan aikido.

Przed śmiercią mistrz Ueshiba podobno wyraził życzenie, aby Hirokazu Kobayashi propagował aikido poza Japonią i spróbował wspomagać swego najwybitniejszego ucznia Kōichiego Tōhei w niedopuszczeniu do rozłamu w aikido. Misja nie powiodła się. Tōhei nie zdołał się porozumieć z synem Ueshiby, Kisshōmaru i założył własną organizację Ki Asscociation. Kobayashi prowadził dalej swą działalność w Osace w Buiku-kai Osaka, gdzie rozpoczął treningi w 1954 r.

Kobayashi poza Japonią[edytuj | edytuj kod]

W 1969 r. przyjechał do Europy i prowadził staże we: Włoszech, Francji, Niemczech, Belgii, Holandii i Szwajcarii. Najwybitniejszymi uczniami mistrza Kobayashi okazali się późniejsi mistrzowie: Giampietro Savegnago z Włoch, Andre Cognard oraz Etienne Leman z Francji.

Kobayashi prowadził treningi i pokazy na całym świecie, także na: Hawajach, w obu Amerykach,Australii i Afryce.

Kobayashi w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Tradycje i przekaz stylu Kobayashiego są kontynuowane i nauczane w następujących organizacjach:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]