Histoplazmoza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Histoplazmoza
Histoplasmosis
ICD-10 B39
B39.0 Ostra płucna histoplazmoza (H. capsulatum)
B39.1 Przewlekła płucna histoplazmoza (H. capsulatum)
B39.2 Płucna histoplazmoza (H. capsulatum), nie określona
B39.3 Histoplazmoza rozsiana (H. capsulatum)
B39.4 Histoplazmoza (H. capsulatum), nie określona
B39.5 Histoplazmoza (H. duboisii)
B39.9 Histoplazmoza, nie określona

Histoplazmoza, choroba Darlinga[1]choroba wywoływana przez grzyb Histoplasma capsulatum. Jej objawy mogą być bardzo różnorodne, ale choroba dotyczy najczęściej płuc. Czasami inne narządy mogą być zajęte i ta postać nosi nazwę histoplazmozy rozsianej i może być śmiertelna, jeśli nie leczy się jej właściwie.

Histoplasma capsulatum. Barwienie pokazujące zmiany histopatologiczne w histoplazmozie. (Źródło: Centers for Disease Control and Prevention Public Health Image Library)

Występowanie[edytuj]

Histoplasma capsulatum występuje na całym świecie, szczególnie w odpadkach po ptactwie domowym, w jaskiniach, wszelkich miejscach zamieszkanych przez nietoperze, gniazdach ptaków (szczególnie szpaków). Zwiększone ryzyko poważnego przebiegu choroby częściej występuje u noworodków, dzieci oraz osób starszych z przewlekłymi chorobami płuc. Rozsiana postać często występuje u chorych na AIDS i nowotwory.

Przenoszenie[edytuj]

Histoplasma capsulatum rośnie w glebie i materiale skażonym odchodami ptaków i nietoperzy. Zarodniki ulegają uwolnieniu do powietrza, gdy skażona gleba zostanie poruszana. Wdychanie zarodników powoduje infekcję. Choroba nie przenosi się z zakażonej osoby na inne.

Objawy[edytuj]

Zmiany na wardze górnej z powodu zakażenia Histoplasma capsulatum

Jeśli pojawią się objawy, to występują one 3 do 17 dni od ekspozycji, ze średnią 10 dni. Większość osób nie ma zauważalnych objawów. Ostra postać oddechowa charakteryzuje się takimi objawami, jak złe samopoczucie, gorączka, bóle w klatce piersiowej, suchy, nieproduktywny kaszel. Zdjęcie rentgenowskie może ujawnić szczególne cechy. Przewlekła choroba płuc przypomina gruźlicę i może pogarszać stan chorego na przestrzeni miesięcy i lat. Postać rozsiana jest śmiertelna, jeśli nie podejmie się leczenia.

Leczenie[edytuj]

Leki przeciwgrzybicze stosuje się do leczenia przypadków histoplazmozy o ostrym przebiegu, a także wszystkich przypadków postaci przewlekłej i rozsianej. Łagodna postać choroby najczęściej ustępuje bez leczenia. Przejście zakażenia daje częściową ochronę przed objawami powtórnej infekcji.

Przypisy

  1. Encyklopedia dla pielęgniarek, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1990 ​ISBN 83-200-1191-4​, str. 171 h. Histoplasma capsulatum

Bibliografia[edytuj]

Centers for Disease Control and Prevention: Histoplasmosis

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.