Historia literatury polskiej (podręcznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Historia literatury polskiej
The History of Polish Literature
Autor Czesław Miłosz
Tematyka podręcznik do historii literatury polskiej dla cudzoziemców
Typ utworu synteza historyczno-literacka
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Stany Zjednoczone
Język angielski
Data wydania 1969
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1993 - wersja skrócona, 2010 - wersja pełna
Przekład Maria Tarnowska

Historia literatury polskiej – synteza historyczno-literacka Czesława Miłosza, podręcznik do historii literatury polskiej napisany z myślą o cudzoziemcach, wydany na emigracji w Stanach Zjednoczonych w 1969, próba opisania historii literatury polskiej od jej początków do roku 1966 (pierwsze wydanie polskie skrócone zostało do wydarzeń z 1939, pełna wersja została wydana w 2010).

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Przyczyna powstania syntezy historyczno-literackiej Miłosza jest ściśle powiązana z jego biografią. W latach 60. poeta wykładał literaturę słowiańską na amerykańskich uniwersytetach. Prowadził wówczas między innymi wykłady z "Przeglądu literatury polskiej". Notatki z tych zajęć podyktował swojej studentce, Catherine S. Leach, która następnie je opracowała i w ten sposób powstała książka.

Treść[edytuj | edytuj kod]

Sam Miłosz przyznawał: ,,Wystarczy zastanowić się chwilę, żeby dojść do wniosku, że napisanie literatury polskiej dla cudzoziemców jest przedsięwzięciem niemożliwym”. Pisał swój podręcznik z perspektywy emigranta, z dystansem do polskich spraw. W swojej książce nie ukrywa własnych niechęci i upodobań. Przyjmował własne kryteria oceny utworów, przez co dokonał przewartościowania niektórych epok, prądów literackich oraz oceny twórczości samych autorów. W niezwykle barwny sposób przemierzał kilka wieków polskiej literatury, co sprawiło, że "Historia literatury polskiej" nie przypomina nudnych, bezosobowych podręczników i czyta się ją bardzo dobrze.

Emigracja polska sprzeciwiała się sposobowi patrzenia Miłosza na polską literaturę. W odpowiedzi na ich zarzuty poeta napisał esej "O historii polskiej literatury, wolnomyślicielach i masonach", w którym bronił swoich poglądów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Teresa Walas, Czesław Miłosz jako historyk literatury polskiej, „Dekada Literacka”, 11 (94), 1994.