Hjörleifshöfði

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hjörleifshöfði
Ilustracja
Państwo  Islandia
Położenie Mýrdalshreppur
Wysokość 221 m n.p.m.
Położenie na mapie Islandii
Mapa lokalizacyjna Islandii
Hjörleifshöfði
Hjörleifshöfði
Ziemia63°25′N 18°46′W/63,416667 -18,766667

Hjörleifshöfði – góra pochodzenia wulkanicznego położona na południu Islandii, w odległości około 15 km od miejscowości Vík í Mýrdal. Mierzy 221 m wysokości i zbudowana jest z tufu wulkanicznego.

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Góra powstała prawdopodobnie podczas ostatniej epoki lodowej, około 10 000 lat temu, w wyniku wybuchu podlodowcowego wulkanu. Magma, która się z niego wydobyła, roztopiła znajdujący się wokół lód i zaczęła szybko się ochładzać. Zastygła magma stopniowo zbierała się wokół wulkanicznego krateru i wypełniała pustą lodową przestrzeń, formując w ten sposób górę. Ostatecznie Hjörleifshöfði osiągnął 221 m wysokości i zajął obszar o powierzchni 231 ha[1]. Przez długi czas po zakończeniu epoki lodowcowej był on wyspą, która mniej więcej w czasie osiedlania się pierwszych osadników na Islandii, połączyła się ze stałym lądem. Doszło do tego w wyniku działalności pobliskiego wulkanu Katla. Obecnie Hjörleifshöfði znajduje się w odległości około 2 km od morza pośrodku płaskiej równiny zwanej Kötlutangi, którą uformowały ogromne powodzie powstałe po wybuchu wulkanu Katla[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Według podań nazwa góry wywodzi się od Hjörleifura Hróðmarssonura – przybranego brata Ingolfa Arnarsona, uważanego za pierwszego osadnika na Islandii. W 874 roku przybyli razem na wyspę, lecz tam ich drogi się rozeszły. Ingolf osiadł w Reykjavíku, a Hjörleifur w Hjörleifshöfði. Pewnego lata niewolnicy Hjörleifura wzniecili bunt i zabili go, po czym uciekli statkiem na Vestmannaeyjar. Ingolf odnalazł ich i pomścił brata, który miał spocząć na szczycie Hjörleifshöfði[2].

Pomimo, iż obszar wokół góry uznawano za trudny w gospodarowaniu, to przez długi czas po jej zachodniej stronie istniała farma. Jednakże, wybuch wulkanu Katla w 1721 roku doprowadził do ogromnej powodzi, która zniszczyła gospodarstwo. Przez kolejne trzydzieści lat okolica pozostawała bezludna, po czym niejaki Thorvarður Steinsson wzniósł nową farmę, która przetrwała do 1936 roku[2]. Wśród osób zamieszkujących Hjörleifshöfði był również Markús Loftsson (1828-1906), badacz i autor traktatu o wulkanicznej działalności na Islandii opublikowanego w 1880 roku. Gdy zmarł, jego żona Áslaug Skaringsdóttir poślubiła Hallgrímura Bjarnasona, który w latach 1908-09 zbudował nowy dom wraz z budynkiem gospodarczym. Gdy zmarł, spoczął na najwyższym szczycie Hjörleifshöfði obok żony, ich syna Markúsa oraz Sigurðura Loptssona (brata Markúsa)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Brydebud (ang.). brydebud.vik.is. [dostęp 2015-04-08].
  2. a b c Hjörleifshöfði - Katla Geopark (ang.). geocaching.com. [dostęp 2015-04-08].