Hliboka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasteczka w rejonie hlibockim. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Hliboka
Ilustracja
Pałac w 2008 r.
Herb
Herb
Państwo  Ukraina
Obwód czerniowiecki
Rejon hlibocki
Wysokość 342 m m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności

9.800
Nr kierunkowy +380 3734
Położenie na mapie obwodu czerniowieckiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czerniowieckiego
Hliboka
Hliboka
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Hliboka
Hliboka
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Hliboka
Hliboka
Ziemia 48°05′N 25°56′E/48,083333 25,933333
Portal Portal Ukraina

Hliboka (ukr. Глибока, pol. i niem. Hliboka, ros. Глыбокая, rum. Adâncata) – osiedle typu miejskiego z polskimi akcentami na Ukrainie, ok. 25 km na południe od Czerniowiec, którego historia jest odzwierciedleniem częstych zmian granic w malowniczej i wielokulturowej krainie historycznej, jaką jest Bukowina. Tylko w XX wieku przynależność państwowa tej miejscowości zmieniała się aż czterokrotnie. Była kolejno w Austrii, Rumunii, ZSRR i Ukrainie.

To 10-tysięczne dziś miasto ukraińskie wchodziło najpierw w skład Hospodarstwa Mołdawskiego podporządkowanego Królestwu Polskiemu, a potem Imperium Osmańskiemu. Po osłabieniu Turcji i stopniowej utracie przez nią kontroli nad terenami lennymi, w tym Mołdawią, przyłączone zostało w 1775 wraz z Bukowiną do Galicji, a więc terenów zaanektowanych przez Austrię w wyniku I rozbioru Polski.

Po rozpadzie państwa Habsburgów w wyniku I wojny światowej weszło w 1919 w skład Rumunii. W 1940 anektowane przez ZSRR (w konsekwencji ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow). W latach 19411945 ponownie w Rumunii, po II wojnie weszło w skład Ukraińskiej Republiki ZSRR. Od 1991 należy do niepodległej Ukrainy.

Zabytki[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Galeria[edytuj]