Hliboka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miasteczka w rejonie hlibockim. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Hliboka
Ilustracja
Pałac w 2008 r.
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Ukraina
Obwód czerniowiecki
Rejon hlibocki
Wysokość 342 m m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności

9.800
Nr kierunkowy +380 3734
Położenie na mapie obwodu czerniowieckiego
Mapa lokalizacyjna obwodu czerniowieckiego
Hliboka
Hliboka
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Hliboka
Hliboka
Ziemia48°05′N 25°56′E/48,083333 25,933333
Portal Portal Ukraina

Hliboka (ukr. Глибока, pol. i niem. Hliboka, ros. Глыбокая, rum. Adâncata) – osiedle typu miejskiego z polskimi akcentami na Ukrainie, ok. 25 km na południe od Czerniowiec, którego historia jest odzwierciedleniem częstych zmian granic w malowniczej i wielokulturowej krainie historycznej, jaką jest Bukowina. Tylko w XX wieku przynależność państwowa tej miejscowości zmieniała się aż czterokrotnie. Była kolejno w Austrii, Rumunii, ZSRR i Ukrainie.

To 10-tysięczne dziś miasto ukraińskie wchodziło najpierw w skład Hospodarstwa Mołdawskiego podporządkowanego Królestwu Polskiemu, a potem Imperium Osmańskiemu. Po osłabieniu Turcji i stopniowej utracie przez nią kontroli nad terenami lennymi, w tym Mołdawią, przyłączone zostało w 1775 wraz z Bukowiną do Galicji, a więc terenów zaanektowanych przez Austrię w wyniku I rozbioru Polski.

Po rozpadzie państwa Habsburgów w wyniku I wojny światowej weszło w 1919 w skład Rumunii. W 1940 anektowane przez ZSRR (w konsekwencji ustaleń paktu Ribbentrop-Mołotow). W latach 19411945 ponownie w Rumunii, po II wojnie weszło w skład Ukraińskiej Republiki ZSRR. Od 1991 należy do niepodległej Ukrainy.

Zabytki[edytuj]

Miasta partnerskie[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Galeria[edytuj]