Holenderski Kościół Reformowany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Holenderski Kościół Reformowany (staroniderlandzki i afr. Nederduitse Gereformeerde Kerk, niderl. Nederlandse Hervormde Kerk, w skrócie: NHK) – kalwiński kościół w Holandii istniejący od lat 70. XVI wieku do 2004.

Od XVII wieku do lat 60. XX wieku miał status kościoła państwowego. W 2004 roku NHK połączył się z Kościołami Reformowanymi Niderlandów oraz z Ewangelickim Kościołem Luterańskim tworząc Kościół Protestancki w Holandii. Część wiernych kościoła niechętna likwidacji odrębności Kościoła Reformowanego utworzyła Odtworzony Kościół Reformowany. NHK przed połączeniem liczył 2 mln wiernych zorganizowanych w 1350 kongregacjach.

Na bazie Holenderskiego Kościoła Reformowanego wyodrębniły się lokalne kościoły reformowane w Stanach Zjednoczonych, Indonezji, Cejlonie, Tajwanie i największy spośród nich – południowoafrykański Nederduitse Gereformeerde Kerk.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Bem, Wilki i łagodne jagniątka Chrystusa. Powstanie, rozwój i rola Holenderskiego Kościoła Reformowanego w XVI i XVII wieku, Wydawnictwo Naukowe Semper, Warszawa 2013, ISBN 978-83-7507-220-4

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]