Hua Mulan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Hua.
Hua Mulan
ilustracja
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 花木兰
Pismo tradycyjne 花木蘭
Hanyu pinyin Huā Mùlán

Hua Mulan – pochodząca z chińskiej legendy postać dziewczyny, która w męskim przebraniu służyła w wojsku.

Według spisanej za czasów dynastii Song[1] Ballady o Mulan (木蘭辭) ojciec Mulan, mimo podeszłego wieku ze względu na brak dorosłego męskiego potomka, otrzymał powołanie do wojska. Chcąc pomóc ojcu, Hua Mulan przebrała się za mężczyznę i zamiast niego zaciągnęła się do armii. Przez 12 lat brała udział w wojnach, dochodząc do wysokiego stanowiska oficerskiego. Żaden ze współtowarzyszy broni nigdy nie rozpoznał jej prawdziwej płci i tożsamości. Dopiero jakiś czas później, gdy żołnierze chcieli odwiedzić swego dowódcę w domu, zamiast mężczyzny spotkali siedzącą przy krośnie kobietę.

Akcja legendy toczy się zazwyczaj w okresie walk z Xiongnu za czasów północnej dynastii Wei (386-535)[2]. Postać Mulan przedstawiana jest w chińskiej literaturze jako przykład nabożności synowskiej.

Na motywach legendy o Mulan powstał w 1998 roku film Mulan, wyprodukowany przez wytwórnię Walt Disney Pictures, a także film w reżyserii Jingle Ma Mulan (Hua Mulan) z 2009 roku z Zhao Wei w roli tytułowej[3]. Postać Mulan pojawia się też w serialu Dawno, dawno temu.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sally Heinrich: Key into China. Carlton South Vic: Curriculum Press, 2007, s. 76. ISBN 978-1-86366-697-8.
  2. Haiwang Yuan: The magic lotus lantern and other tales from the Han Chinese. Westport: Libraries Unlimited, 2006, s. 135. ISBN 1-59158-294-6.
  3. Zhao Wei Is 'Mulan' (ang.). english.cri.cn. [dostęp 2010-12-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]