Walt Disney Pictures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Walt Disney Pictures
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Siedziba

Burbank

Data założenia

od 1929 (Walt Disney Productions) od 1983 (Walt Disney Pictures)

Forma prawna

Spółka publiczna

Prezes

Oren Aviv (szef Disneya)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Walt Disney Picturesamerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.

Firma należy do grupy sześciu największych wytwórni filmowych w Hollywood.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Walt Disney Pictures zostało wyodrębnione z The Walt Disney Company (wówczas nazywanej Walt Disney Productions), a tym samym w rzeczywistości odłączyło się od Walt Disney Animation Studios (studia animacyjnego powstałego w 1934 roku), w wyniku czego zapoczątkowano produkcję filmów z rzeczywistymi aktorami. Od tamtego momentu wytwórnia wyprodukowała wiele filmów z udziałem aktorów, m.in. w filmach Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003), Ultrapies (2007), High School Musical 3: Ostatnia klasa (2008), Góra Czarownic (2009) czy Alicja w Krainie Czarów (2010).

Ponadto zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów wspólnie z innymi wytwórniami filmowymi, czyli z Pixar Animation Studios, Walt Disney Animation Studios, Studio Ghibli, ImageMovers Digital oraz DisneyToon Studios.

Produkcja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]