Walt Disney Pictures

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Walt Disney Pictures
Walt Disney Pictures
Forma prawna Spółka publiczna
Data założenia od 1929 (Walt Disney Productions) od 1983 (Walt Disney Pictures)
Państwo  Stany Zjednoczone
Lokalizacja Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Siedziba Burbank, Kalifornia
Prezes Oren Aviv (szef Disneya)
Branża Media
Produkty Produkcje filmowe i animacje
brak współrzędnych
Strona internetowa

Walt Disney Picturesamerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1983 roku w Los Angeles, wchodzące w skład The Walt Disney Company. Studio zajmuje się tworzeniem i dystrybucją głównie filmów i bajek dla dzieci i młodzieży. W ostatnich latach skupiło swoją uwagę również na produkcjach dla starszych widzów, nie zaprzestając dystrybuowania animacji z serii klasyki Disneya produkowanej przez Walt Disney Animation Studios.

Firma należy do grupy sześciu największych wytwórń filmowych w Hollywood.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Walt Disney Pictures zostało wyodrębnione z The Walt Disney Company (wówczas nazywanej Walt Disney Productions), a tym samym w rzeczywistości odłączyło się od Walt Disney Animation Studios (studia animacyjnego powstałego w 1934 roku), w wyniku czego zapoczątkowano produkcję filmów z rzeczywistymi aktorami. Od tamtego momentu wytwórnia wyprodukowała wiele filmów z udziałem aktorów, m.in. w filmach Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003), Ultrapies (2007), High School Musical 3: Ostatnia klasa (2008), Góra Czarownic (2009) czy Alicja w Krainie Czarów (2010).

Ponadto zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów wspólnie z innymi wytwórniami filmowymi, czyli z Pixar Animation Studios, Walt Disney Animation Studios, Studio Ghibli, ImageMovers Digital oraz DisneyToon Studios.

Produkcja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]