Hyde (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hyde
Ilustracja
Hyde z Vamps w Nowym Yorku, 2010
Imię i nazwisko Hideto Takarai (jap. 寶井秀人 Takarai Hideto?)
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1969
Wakayama, Japonia
Instrument gitara klasyczna, gitara basowa, harmonijka, saksofon, keyboard, tamburyn, perkusja, pianino[1][2]
Gatunek rock alternatywny, hard rock, pop rock, visual kei
Zawód wokalista, autor tekstów piosenek, instrumentalista, aktor, kompozytor
Aktywność Od 1990 roku
Wytwórnia płytowa Ki/oon Records/Haunted Records (JP)
Gan-Shin (EU)
Powiązania L'Arc~en~Ciel, VAMPS, Gackt, Mika Nakashima
Zespół
L'Arc~en~Ciel, VAMPS
Strona internetowa

Hyde - wokalista j-rockowego zespołu L'Arc~en~Ciel. Dołączył do Laruku w 1991 roku, po opuszczeniu Jerusalem's Rod, w którym grał na gitarze. Wcześniej jego pseudonim brzmiał hide. Zmienił go ze względu na zbyt częste mylenie go z członkiem X-Japan[3].

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Hideto Takarai urodził się w mieście Wakayama jako jedyne dziecko w rodzinie. Jego imię i nazwisko było nieznane aż do 2012 roku, kiedy oficjalnie potwierdził je w swojej autobiografii na skutek plotek. Hyde nie wyjawia szczegółów ze swojego życia prywatnego, które mają związki z jego rodziną. W wywiadach mówi jedynie o sobie samym lub swoich współpracownikach i przyjaciołach. Jest częściowym daltonistą[4], nie rozpoznaje niektórych, jasnych kolorów, przez co nie mógł spełnić marzenia z dzieciństwa - chciał być mangaką[5]. Miał w dzieciństwie groźny wypadek, przez co ma blizny na lewej stronie twarzy, szyi i dłoni.

Początkowo grał w zespole Kiddy Bombs, a potem w 1991 roku w Jerusalem's Rod[6], który zdecydował się opóścić w tym samym roku i dołączyć do L'Arc~en~Ciel[6]. Tetsu, lider zespołu przekonał go do tego projektu po wielu naleganiach. On sam nigdy nie chciał zostać wokalistą, ponieważ wydawało mu się to nudne. Uważał, że gra na gitarze jest o wiele bardziej ciekawa. Grupa szybko zdobyła popularność w swoim rodzinnym mieście, po czym podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią płytową Danger Crue, by następnie przejść do dużej wytwórni - Ki/oon Records, poddziału Sony. Zespół w przeciągu najbliższych lat zdobywał co raz szersze uznanie w kraju, a swój szczyt popularności osiągnął na przełomie 1998/2001 do czasu zawieszenia działalności na rzecz własnych projeków solowych. Pomimo afery narkotykowej z 1997 w jaką był wmieszany Sakura, jeden z byłych członków zespołu, z Hyde pozostają nadal przyjaciółmi. W 1998 roku w jednym z programów telewizyjnych, w których brał udział wraz z Laruku, zostało zaaranżowane jego spotkanie z Megumi Oishi, znaną wówczas japońską modelką, o której wypowiedział się w jednym z wywiadów, że jest jego ideałem kobiety[5][7]. Po pewnym czasie do mediów wyciekły pierwsze zdjęcia, na których byli razem, na skutek czego oficjalnie potwierdzili, że są parą, a w 2000 roku wzięli ślub. Z owego małżeństwa ma syna, który urodził mu się 11 listopada 2003 roku[7]. Jego imię do tej pory jest tajemnicą. Po wypuszczeniu przez L'Arc~en~Ciel singla Spirit Dreams Inside w 2000 roku[3], zespół postanowił zrobić sobie przerwę, a muzycy zabrali się za solowe projekty. Pierwszym albumem Hyde'a był Roentgen, na którym przeważają ballady[3]. W tym samym roku muzyk wydał angielską wersję tego albumu. Już rok później ukazały się dwa single, Hello oraz Horizon, zapowiadające nową płytę i powrót do rockowych korzeni. Ma na swoim koncie dwie role w japońskich filmach[3]. Najbardziej znany to Moon Child, gdzie zagrał wampira u boku muzyka Gackta[3]. Drugi obraz to Kagen no Tsuki, gdzie wcielił się w postać Adama[3]. Album 666 został wydany w grudniu 2003 roku. Jak sam, jednak powiedział, tytuł tej płyty nie był aluzją do Szatana, a jedynie grą słów, bowiem liczby 666 wymawia się po japońsku tak samo jak rock-rock-rock - Roku, roku, roku[8]. Z albumem Faith nagranym w 2006 roku[3], koncertował w USA. Bilety na dwa toury rozeszły się błyskawicznie[3].

Wszystkie trzy płyty pokryły się statusem złota w Japonii[3][8]. Powrócił do L'Arc~en~Ciel, by wyruszyć w trasę z okazji piętnastej rocznicy założenia zespołu. W 2008 wraz z gitarzystą K.A.Z'em (Oblivion Dust) założył zespół VAMPS[3][8][9]. Ich pierwszy singiel, LOVE ADDICT, został wydany 2 lipca 2008, a od sierpnia do października odbyli 46 koncertów po większych miastach w Japonii[8]. Zespół wydał do tej pory trzy albumy - Vamps, Beast i najnowszy z 2014 roku zatytułowany Bloodsuckers[10].

Hyde z L'Arc~en~Ciel w Nowym Yorku, 2012.

Hyde skomponował muzykę do gry Final Fantasy - Final Fantasy: The Spirits Within[6] i piosenki Glamourus Sky wykonywanej przez popularną w Japonii piosenkarkę Mikę Nakashime[8]. Wraz z L'Arc~en~Ciel stworzył muzykę do wielu anime, między innymi do Great Teacher Onizuka oraz Fullmetal Alchemist[6].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[8][edytuj | edytuj kod]

 • Roentgen (2002)
 • Roentgen English Version [Limited of Asia] (2002)
 • 666 (2003)
 • Roentgen.English (2004)
 • Faith (2006)
 • Faith, U.S. Version (2006)
 • HYDE (2009)

Single[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

 • Roentgen Stories (2004)
 • Faith Live (2006)

Filmografia[4][edytuj | edytuj kod]

 • Moon Child jako Kei (2003)
 • Kagen no Tsuki ~Last Quarter~ jako Adam (2004)

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]