Hyde (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hyde
Hyde in New York City, 2010.jpg
Hyde z Vamps w Nowym Yorku, 2010
Imię i nazwisko Hideto Takarai (jap. 寶井秀人 Takarai Hideto?)
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1969
Wakayama, Japonia
Instrument gitara, harmonijka, saksofon, keyboard
Gatunek rock alternatywny, hard rock, pop rock, visual kei
Zawód wokalista, autor tekstów piosenek, instrumentalista, aktor, kompozytor
Aktywność Od 1990 - obecnie
Wytwórnia płytowa Ki/oon Records/Haunted Records (JP)
Gan-Shin (EU)
Powiązania L'Arc~en~Ciel, VAMPS
Współpracownicy
K.A.Z., Nightmare
Zespół
L'Arc~en~Ciel, VAMPS
Strona internetowa

Hyde - wokalista kultowego j-rockowego zespołu L'Arc~en~Ciel. Dołączył do Laruku w 1991 roku, po opuszczeniu Jerusalem's Rod, w którym grał na gitarze. Wcześniej jego pseudonim brzmiał hide. Zmienił go ze względu na zbyt częste mylenie go z członkiem X-Japan.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Hideto Takarai urodził się w mieście Wakayama jako jedyne dziecko w rodzinie. Jego imię i nazwisko było nieznane aż do 2012 roku, kiedy oficjalnie potwierdził je w swojej autobiografii na skutek plotek. Hyde nie wyjawia szczegółów ze swojego życia prywatnego, które mają związki z jego rodziną. W wywiadach mówi jedynie o sobie samym lub swoich współpracownikach i przyjaciołach. Jest częściowym daltonistą, nie rozpoznaje niektórych, jasnych kolorów, przez co nie mógł spełnić marzenia z dzieciństwa - chciał być mangaką. Miał w dzieciństwie groźny wypadek, przez co ma blizny na lewej stronie twarzy, szyi i dłoni. Początkowo grał w zespole Kiddy Bombs, a potem w 1991 Jerusalem's Rod, który zdecydował się opóścić w tym samym roku i dołączyć do L'Arc~en~Ciel. Tetsu, lider zespołu przekonał go do tego projektu po wielu naleganiach. On sam nigdy nie chciał zostać wokalistą, ponieważ wydawało mu się to nudne. Uważał, że gra na gitarze jest o wiele bardziej ciekawa. Grupa szybko zdobyła popularność w swoim rodzinnym mieście, po czym podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią płytową Danger Crue, by następnie przejść do dużej wytwórni - Ki/oon Records, poddziału Sony. Zespół w przeciągu najbliższych lat zdobywał co raz szersze uznanie w kraju, a swój szczyt popularności osiągnął na przełomie 1998/2001 do czasu zawieszenia działalności na rzecz własnych projeków solowych. Pomimo afery narkotykowej z 1997 w jaką był wmieszany Sakura, jeden z byłych członków zespołu, z Hyde pozostają nadal przyjaciółmi. W 1998 roku w jednym z programów telewizyjnych, w których brał udział wraz z Laruku, zostało zaaranżowane jego spotkanie z Megumi Oishi, znaną wówczas japońską modelką, o której wypowiedział się w jednym z wywiadów, że jest jego ideałem kobiety. Po pewnym czasie do mediów wyciekły pierwsze zdjęcia, na których byli razem, na skutek czego oficjalnie potwierdzili, że są parą, a w 2000 roku wzięli ślub. Z owego małżeństwa ma syna, który urodził mu się 11 listopada 2003 roku. Jego imię do tej pory jest tajemnicą. Po wypuszczeniu przez L'Arc~en~Ciel singla Spirit Dreams Inside w 2000 roku, zespół postanowił zrobić sobie przerwę, a muzycy zabrali się za solowe projekty. Pierwszym albumem Hyde'a był Roentgen, na którym przeważają ballady. W tym samym roku muzyk wydał angielską wersję tego albumu. Już rok później ukazały się dwa single, Hello oraz Horizon, zapowiadające nową płytę i powrót do rockowych korzeni. Ma na swoim koncie dwie role w japońskich filmach. Najbardziej znany to Moon Child, gdzie zagrał wampira u boku muzyka Gackta. Drugi obraz to Kagen no Tsuki, gdzie wcielił się w postać Adama. Album 666 został wydany w grudniu 2003 roku. Jak sam, jednak powiedział, tytuł tej płyty nie był aluzją do Szatana, a jedynie grą słów, bowiem liczby 666 wymawia się po japońsku tak samo jak rock-rock-rock - Roku, roku, roku. Z albumem Faith nagranym w 2006 roku, koncertował w USA. Bilety na dwa toury rozeszły się błyskawicznie.

Wszystkie trzy płyty pokryły się statusem złota w Japonii. Powrócił do L'Arc~en~Ciel, by wyruszyć w trasę z okazji piętnastej rocznicy założenia zespołu. W 2008 wraz z gitarzystą K.A.Z'em (Oblivion Dust) założył zespół VAMPS. Ich pierwszy singiel, LOVE ADDICT, został wydany 2 lipca 2008, a od sierpnia do października odbyli 46 koncertów po większych miastach w Japonii. Zespół wydał do tej pory trzy albumy - Vamps, Beast i najnowszy z 2014 roku zatytułowany Bloodsuckers.

Hyde z L'Arc~en~Ciel w Nowym Yorku, 2012.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

 • Roentgen (2002)
 • Roentgen English Version [Limited of Asia] (2002)
 • 666 (2003)
 • Roentgen.English (2004)
 • Faith (2006)
 • Faith, U.S. Version (2006)
 • HYDE (2009)

Single[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

 • Roentgen Stories (2004)
 • Faith Live (2006)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

 • Moon Child jako Kei (2003)
 • Kagen no Tsuki ~Last Quarter~ jako Adam (2004)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]