Hyde (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hyde
Hyde in New York City, 2010.jpg
Hyde z Vamps w Nowym Yorku, 2010
Imię i nazwisko Hideto Takarai (jap. 寶井秀人 Takarai Hideto?)
Pseudonim Hyde
Data i miejsce urodzenia 29 stycznia 1969
Wakayama, Japonia
Instrument gitara, harmonijka, saksofon, keyboard
Gatunek rock alternatywny, hard rock, pop rock, visual kei
Zawód wokalista, songwriter, instrumentalista, aktor, kompozytor
Aktywność Od 1990 - obecnie
Wytwórnia płytowa Ki/oon Records/Haunted Records (JP)
Gan-Shin (EU)
Powiązania L'Arc~en~Ciel, VAMPS
Współpracownicy
K.A.Z., Nightmare
Zespół
L'Arc~en~Ciel, VAMPS
Strona internetowa

Hyde - wokalista kultowego j-rockowego zespołu L'Arc~en~Ciel. Dołączył do Laruku w 1991 roku, po opuszczeniu Jerusalem's Rod, w którym grał na gitarze. Wcześniej jego pseudonim brzmiał hide. Zmienił go ze względu na zbyt częste mylenie go z członkiem X-Japan.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Hideto Takarai urodził się w mieście Wakayama jako jedyne dziecko w rodzinie. Jego imię i nazwisko było nieznane aż do 2012 roku, kiedy oficjalnie potwierdził je w swojej autobiografii na skutek plotek. Hyde nie wyjawia szczegółów ze swojego życia prywatnego, które mają związki z jego rodziną. W wywiadach mówi jedynie o sobie samym lub swoich współpracownikach i przyjaciołach. Jest częściowym daltonistą, nie rozpoznaje niektórych, jasnych kolorów, przez co nie mógł spełnić marzenia z dzieciństwa - chciał być mangaką. Miał w dzieciństwie groźny wypadek, przez co ma blizny na lewej stronie twarzy, szyi i dłoni. Początkowo grał w zespole Kiddy Bombs, a potem w 1991 Jerusalem's Rod, który zdecydował się opóścić w tym samym roku i dołączyć do L'Arc~en~Ciel. Tetsu, lider zespołu przekonał go do tego projektu po wielu naleganiach. On sam nigdy nie chciał zostać wokalistą, ponieważ wydawało mu się to nudne. Uważał, że gra na gitarze jest o wiele bardziej ciekawa. Grupa szybko zdobyła popularność w swoim rodzinnym mieście, po czym podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią płytową Danger Crue, by następnie przejść do dużej wytwórni - Ki/oon Records, poddziału Sony. Zespół w przeciągu najbliższych lat zdobywał co raz szersze uznanie w kraju, a swój szczyt popularności osiągnął na przełomie 1998/2001 do czasu zawieszenia działalności na rzecz własnych projeków solowych. Pomimo afery narkotykowej z 1997 w jaką był wmieszany Sakura, jeden z byłych członków zespołu, z Hyde pozostają nadal przyjaciółmi. W 1998 roku w jednym z programów telewizyjnych, w których brał udział wraz z Laruku, zostało zaaranżowane jego spotkanie z Megumi Oishi, znaną wówczas japońską modelką, o której wypowiedział się w jednym z wywiadów, że jest jego ideałem kobiety. Po pewnym czasie do mediów wyciekły pierwsze zdjęcia, na których byli razem, na skutek czego oficjalnie potwierdzili, że są parą, a w 2000 roku wzięli ślub. Z owego małżeństwa ma syna, który urodził mu się 11 listopada 2003 roku. Jego imię do tej pory jest tajemnicą. Po wypuszczeniu przez L'Arc~en~Ciel singla Spirit Dreams Inside w 2000 roku, zespół postanowił zrobić sobie przerwę, a muzycy zabrali się za solowe projekty. Pierwszym albumem Hyde'a był Roentgen, na którym przeważają ballady. W tym samym roku muzyk wydał angielską wersję tego albumu. Już rok później ukazały się dwa single, Hello oraz Horizon, zapowiadające nową płytę i powrót do rockowych korzeni. Ma na swoim koncie dwie role w japońskich filmach. Najbardziej znany to Moon Child, gdzie zagrał wampira u boku muzyka Gackta. Drugi obraz to Kagen no Tsuki, gdzie wcielił się w postać Adama. Album 666 został wydany w grudniu 2003 roku. Jak sam, jednak powiedział, tytuł tej płyty nie był aluzją do Szatana, a jedynie grą słów, bowiem liczby 666 wymawia się po japońsku tak samo jak rock-rock-rock - Roku, roku, roku. Z albumem Faith nagranym w 2006 roku, koncertował w USA. Bilety na dwa toury rozeszły się błyskawicznie.

Wszystkie trzy płyty pokryły się statusem złota w Japonii. Powrócił do L'Arc~en~Ciel, by wyruszyć w trasę z okazji piętnastej rocznicy założenia zespołu. W 2008 wraz z gitarzystą K.A.Z'em (Oblivion Dust) założył zespół VAMPS. Ich pierwszy singiel, LOVE ADDICT, został wydany 2 lipca 2008, a od sierpnia do października odbyli 46 koncertów po większych miastach w Japonii. Zespół wydał do tej pory trzy albumy - Vamps, Beast i najnowszy z 2014 roku zatytułowany Bloodsuckers.

Hyde z L'Arc~en~Ciel w Nowym Yorku, 2012.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

 • Roentgen (2002)
 • Roentgen English Version [Limited of Asia] (2002)
 • 666 (2003)
 • Roentgen.English (2004)
 • Faith (2006)
 • Faith, U.S. Version (2006)
 • HYDE (2009)

Single[edytuj | edytuj kod]

DVD[edytuj | edytuj kod]

 • Roentgen Stories (2004)
 • Faith Live (2006)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

 • Moon Child jako Kei (2003)
 • Kagen no Tsuki ~Last Quarter~ jako Adam (2004)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]