Yoshiki Hayashi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Yoshiki Hayashi (jap. 林佳樹 Hayashi Yoshiki, ur. 20 listopada 1965 w Tateyamie prefektura Chiba) - muzyk japoński, zasłynął jako założyciel i lider zespołu X Japan.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Yoshiki Hayashi

Naukę gry na fortepianie rozpoczyna w wieku 4 lat. Uczyła go matka. Ojciec popełnił samobójstwo, gdy Yoshiki miał 10 lat. Mniej więcej w tym czasie Yoshiki zaczyna grać na perkusji.

Plany utworzenia zespołu pojawiają się już w 1976 r., a urzeczywistniają 6 lat później, w 1982 r. Yoshiki zakłada zespół X razem z przyjacielem z dzieciństwa, Toshimitsu Deyamą. Jednak z grupą nie chce się związać żadna wytwórnia. Yoshiki otwiera więc własną, Extasy Records, za pieniądze ze sprzedaży rodzinnego interesu przez jego matkę. Rok później wychodzą pierwsze single, a w 1988 r. pierwszy album, Vanishing Vision.

W 1992 zespół był już dobrze znany w Japonii. Pojawił się więc pomysł, by wkroczyć na rynek amerykański. Ponieważ w USA istniał już zespół o nazwie X, zmieniono nazwę na X Japan. W tym czasie dochodzi do sprzeczek między Yoshikim a Taijim, które ostatecznie doprowadzają do odejścia Taijiego z zespołu. Jego miejsce zajmuje Hiroshi Morie. Skład już się nie zmienia.

Podczas solówki fortepianowej w trakcie koncertu X Japan na Japan Expo w Paryżu w 2010 roku.

W maju 1997, Toshimitsu ogłosił odejście z zespołu, co doprowadziło do rozpadu grupy we wrześniu. W grudniu tego samego roku Japończycy grali pożegnalny koncert, The Last Live, w Tokyo Dome.

Yoshiki i Hideto Matsumoto planowali przywrócić X Japan do życia w 2002 r. i szukali wokalisty, który zająłby miejsce Toshimitsu. Plany jednak pokrzyżowała niespodziewana śmierć Hideto, 2 maja 1998. Po tym wydarzeniu Yoshiki wpadł w trwającą ponad 2 lata depresję, nie będąc w stanie tworzyć, ani grać. Przeniósł się do Los Angeles i ukrywał się przez długi czas przed publicznością.

Yoshiki skomponował niemal wszystkie utwory X Japan. Prowadził projekt Eternal Melody, który składał się z piosenek X Japan w aranżacji m.in. George'a Martina. Podwójny album, na którym utwory wykonuje Orkiestra Filharmonii w Londynie, ukazał się w 1993 r.

Yoshiki stworzył również dwie kompozycje muzyki poważnej: Yoshiki Selection oraz Yoshiki Selection II. Oprócz tego przekształcił piosenkę grupy Kiss, "Black Diamond". Utwór znalazł się w albumie Kiss My Ass (1994). Jest hołdem dla wspomnianego zespołu.

Pod koniec 2000 r. ogłosił powstanie nowego projektu muzycznego, Violet UK. W 2002 r. wystąpił w trzech reklamach dla sieci sklepów 7-Eleven, które wykorzystywały muzykę Violet UK. Również w 2002 r. Yoshiki związał się z japońskim zespołem Globe, tworzonym przez jego przyjaciela, Tetsuyę Komuro (z którym współpracował w 1991 r. przy projekcie V2).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

  • "Global Metal" (2008, film dokumentalny, reżyseria: Sam Dunn, Scot McFadyen)[1]
  • "We Are X" (2016, film dokumentalny, reżyseria: Stephen Kijak)[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Global Metal (2008) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-07-28].
  2. We Are X (2016) (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2016-04-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]