Hydra (rodzaj)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stułbia
Hydra[1]
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Hydra viridis
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

parzydełkowce

Gromada

stułbiopławy

Podgromada

Hydroidolina

Rząd

Anthoathecata

Rodzina

Hydridae

Rodzaj

Hydra

Stułbia z jądrami.

Hydra (stułbia) – rodzaj stułbiopławów (Hydrozoa) obejmujący około 30 gatunków, w tym występujące w Polsce[2]:

Żyją w wodach słodkich, głównie w strefach przybrzeżnych jezior i wodach wolno płynących. Stułbia oddycha całą powierzchnią ciała. Występuje w postaci polipa. Jego ciało ma długość od kilku milimetrów do 3 cm. Żyje pojedynczo, przyczepiając się do podłoża za pomocą stopy. Polip ma kształt worka. W jego części dolnej wyróżnia się stopę, a w górnej otwór gębowy, pełniący jednocześnie funkcję otworu odbytowego. Wokół otworu gębowego występują ramiona, na których znajdują się komórki parzydełkowe zawierające płyn, za którego pomocą stułbie paraliżują schwytane drobne zwierzęta. Komórka parzydełkowa może być użyta tylko raz i zastąpiona jest zaraz następną.

Stułbie żywią się drobnymi skorupiakami, pierścienicami i larwami owadów.

Rozmnażają się bezpłciowo przez pączkowanie i płciowo. W dolnej części pojawiają się uwypuklenia, tworząc zgrubienie zwane pączkiem. Pączek ten rośnie i powstaje z niego nowa stułbia. Po pewnym czasie oddziela się od organizmu macierzystego i rozpoczyna samodzielne życie. Jest hermafrodytą[3].

Wyróżniają się też szczególną zdolnością odtwarzania uszkodzonych części ciała, dzięki czemu nigdy nie umierają śmiercią naturalną.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hydra, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.
  3. Biologia, Podręcznik, tom II, Liceum ogólnokształcące, zakres rozszerzony; wydawnictwo szkolne PWN, 2006.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]