II Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
II Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza
Warszawa Warszawa
Ilustracja
Zwycięzcy zawodów
Data

19 października 1926

Miejscowość

Warszawa

Organizator

Departament IV Żeglugi Powietrznej w Ministerstwie Spraw Wojskowych
Okręg Stołeczny LOPP

Liczba reprezentacji

4

Zwycięzcy

Jerzy Kowalski
i por. Stanisław Brenk

II Krajowe Zawody Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza – pierwsze w Polsce zawody balonowe zorganizowane w dniu 19 października 1926 roku[1]. W dniu zawodów po raz pierwszy w Polsce uruchomiono pocztę balonową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizatorami I Krajowych Zawodów Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza były: Departament IV Żeglugi Powietrznej w Ministerstwie Spraw Wojskowych oraz Okręg Stołeczny LOPP. Regulamin zawodów był wzorowany na Międzynarodowych Zawodach Balonowych o Puchar im. Gordona Bennetta. Zwycięzcą zostawała załoga balonu, która pokonała jak największą odległość w linii prostej od miejsca startu do miejsca lądowania w granicach kraju[2].

W 1926 roku „wielki raid balonów kulistych” zaplanowano na 17 października, miały być ostatnią imprezą w ramach odbywającego się (od 10 października) III Tygodnia Lotniczego. Niestety zła pogoda, ulewny deszcz nie pozwolił na przeprowadzenie zawodów. Odwołano również imprezy towarzyszące. Przełożono je na 19 października[3].

Do udziału w zawodach zgłosiło się 15 oficerów, z nich wylosowano 4 pilotów dla balonów: Lwów, Warszawa, Kraków i Poznań. Jako pierwszy o 14:17 wystartował balon Lwów. Wylądował po locie na odległość 172 km we wsi Kleszczele[1].

Balon Poznań wystartował jako drugi o godzinie 14:17. Po 5 godzinach we wsi Budy(192 km od Warszawy) lina tzw. wleczka zaczepiła o pnie drzew. Porucznik Brenk zsunął się po linie, aby ją odczepić. Po czym balon odleciał bez niego. Po przelocie nad Puszczą Białowieska porucznik Jerzy Kowalski wylądował w „leśnictwie Świełocz”[1].

Balon Kraków wystartował o 14:25. Po starcie wzniósł się na wysokość 1500 m, gdzie napotkał chmury śniegowe. Utrudniły one lot i załoga wylądowała we wsi Kłopoty koło Siemiatycz po 3 godzinach lotu[1].

Balon Warszawa nie wystartował ponieważ silny wiatr uszkodził mu olinowanie[1].

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Zajęte

miejsce

Nazwa balonu[1] Załoga

pilot

pomocnik pilota[4]

Czas

lotu

km Miejsce lądowania
1. Poznań porucznik Jerzy Kowalski

por. Stanisław Brenk

7:18 192[5] Świełocz
2. Lwów por. Jan Zakrzewski

por. Antoni Janusz

172[5]
3. Kraków[6] por. Władysław Pomaski

por. Stefan Nowicki

3:00 126[5] Kłopoty

koło Siemiatycz

4. Warszawa kpt. Zdzisław Szczepański[4]

por. Zbigniew Burzyński[4]

nie wystartował

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Zwycięzcą została załoga balonu Poznań. Otrzymała nagrodę przechodnią czyli puchar im płk. Aleksandra Wańkowicza oraz Puchar LOPP jako nagrodę zwykłą. Porucznik Kowalski otrzymał srebrną papierośnicę będącą nagrodą Komitetu Stołecznego LOPP[4]. Przed startem uczestnicy otrzymali od Stanisława Floryanowicza, prezesa Komitetu Stołecznego LOPP, specjalne srebrne odznaki pamiątkowe[5].

Poczta balonowa[edytuj | edytuj kod]

W 1926 roku po raz pierwszy można było wysłać listy pocztą balonową. Przesyłki opłacone zgodnie z cennikiem należało wysłać na adres urzędu pocztowego WARSZAWA 19. PORT LOTNICZY. Powinny mieć naklejony dodatkowy znaczek o nominale 1 złoty w kolorze różowo–czarnym, na którym umieszczono lecący balon nad Warszawą i napisy: Poczta Balonowa” na górze i „Zawody Balonów Wolnych ”poniżej oraz datę 17.X.26. Nakład wyniósł 2706 sztuk znaczków ząbkowanych i 330 sztuk nieząbkowanych. Były one sprzedawane wyłącznie w głównym lokalu LOPP w Warszawie, a dochód przeznaczono na propagowanie lotnictwa w Polsce. Przesyłki umieszczono w specjalnych workach i podzielono pomiędzy wszystkie startujące balony: 430 listów dla balonu Poznań, 598 dla balonu Lwów, 419 dla Krakowa i 494 dla Warszawy. Każda przesyłka otrzymała stempel urzędu pocztowego w Warszawie, specjalny stempel okolicznościowy Zawody Balonów Wolnych 17.X. 1926 oraz stempel z nazwą balonu, który list przewoził. Porto pocztowe było kasowane stemplem poczty znajdującej się najbliżej miejsca lądowania balonu. Przesyłki balonu Warszawa zostały skasowane stemplem Urzędu Pocztowego w Warszawie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Por. Łojasiewicz, II-gie zawody balonowe, „Młody Lotnik” (11), 1926, s. 7.
  2. Marek Maszutelański, Sport balonowy w Polsce w okresie międzywojennym. Zarys problematyki, „Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Kultura Fizyczna”, XIV (1), 2015, s. 61-73.
  3. III Tydzień Lotniczy, „Kurier Warszawski” (287), 18 października 1926, s. 11.
  4. a b c d Major Władysław Pomaski ...., s. 36.
  5. a b c d e Poczta balonowa - Epopeja Balonowa - II Zawody Balonów Kulistych 1926 [online], www.epopejabalonowa.pl [dostęp 2023-02-08].
  6. Fotokarta / Nasze zbiory / Kolekcje / Ok. 1925, Polska. Balon kulisty „Kraków” [online], www.foto.karta.org.pl [dostęp 2023-02-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kozak. Z. Moszumański Z. Szczepański J. Major Władysław Pomaski (1895-1981) Pruszków 2009 ISBN 978-83-62046-05-8