Przejdź do zawartości

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Grudziądzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
II Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Jana III Sobieskiego
w Grudziądzu
liceum ogólnokształcące
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Grudziądz

Adres

ul. Marcinkowskiego 10 , 86-300 Grudziądz

Data założenia

1874

Patron

Jan III Sobieski

Dyrektor

mgr Beata Kasińska

Wicedyrektorzy

mgr Rafał Rafalski

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „II Liceum Ogólnokształcąceim. Króla Jana III Sobieskiegow Grudziądzu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „II Liceum Ogólnokształcąceim. Króla Jana III Sobieskiegow Grudziądzu”
Położenie na mapie Grudziądza
Mapa konturowa Grudziądza, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „II Liceum Ogólnokształcąceim. Króla Jana III Sobieskiegow Grudziądzu”
Ziemia53°29′12,790″N 18°44′52,494″E/53,486886 18,747915
Strona internetowa

II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego – publiczna szkoła ponadpodstawowa w Grudziądzu, liceum ogólnokształcące powstałe z przekształcenia dawnego Państwowego Gimnazjum Klasycznego im. Króla Jana III Sobieskiego.

W roku 1874 rozpoczęło w Grudziądzu działalność pruskie Gimnazjum Królewskie (jego absolwentem był m.in. noblista, chemik Walther Hermann Nernst). Po zakończeniu I wojny światowej i po utworzeniu w Grudziądzu struktur II Rzeczypospolitej – w tym struktur szkolnictwa – 1 kwietnia 1920 utworzono w mieście polskie gimnazjum, które w marcu następnego roku upaństwowiono, tworząc 8-klasowe gimnazjum męskie i żeńskie gimnazjum humanistyczne. Wówczas jednym z nauczycieli szkoły był Stanisław Bochnig.

Od roku szkolnego 1926/1927 zaczął obowiązywać zmodyfikowany profil nauczania w gimnazjach neoklasycznych, a w roku 1933 szkoła otrzymała patrona i zaczęła funkcjonować pod nazwą Państwowe Gimnazjum Klasyczne im. Króla Jana III Sobieskiego. Dwa lata później zreorganizowano szkołę, wskutek czego funkcjonowała jako Państwowe Gimnazjum (czteroletnie) i Liceum (dwuletnie) Klasyczne.

Podczas II wojny światowej szkoła nie działała, a w jej budynku Niemcy umieścili policyjne koszary. Po przejściu frontu i powrocie Grudziądza do Polski szkoła w marcu 1945 wznowiła działalność pod nazwą II Liceum Ogólnokształcące (bez patrona). W roku szkolnym 1951/52 przeniesiono ją z macierzystego budynku przy ulicy Sienkiewicza 27 (mieści się w nim I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego) do budynku szkoły powszechnej przy ul. Marcinkowskiego 10. W 1976 przywrócono szkole imię Jana III Sobieskiego, a po roku 1989 przyjęto przedwojenną formę imienia patrona – Króla Jana III Sobieskiego.

Absolwenci

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]