IV Korpus Pancerny SS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

IV Korpus Pancerny SS - korpus pancerny jednostek Waffen-SS, biorący udział w starciach na Bałkanach i Froncie wschodnim podczas II wojny światowej.

Jednostka została uformowana w Poitiers w sierpniu 1943. 30 lipca 1944 do oddziału dołączył VII Korpus Pancerny SS, który następnie został przeformowany do 3. Dywizji "Totenkopf" i 5. Dywizji "Wiking". Korpus ten, został umiejscowiony na linii wokół Warszawy, gdzie stał się częścią 9. Armii. W sierpniu 1944 oddział wziął udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Po utrzymaniu linii okalającej Warszawę, dywizja została cofnięta w okolice Modlina.

W grudniu 1944, dywizja wraz z Chorwackim Górskim Korpusem Pancernym SS, wzięła udział w okrążaniu Budapesztu. Następnie, jednostka została przydzielona do 6. Armii, z którą brała udział w Operacji Konrad.

Po porażce podczas Operacji Konrad III, jednostka trafiła na zachód w okolice jeziora Balaton, gdzie została użyta podczas obrony lewego skrzydła w Operacji Frühlingserwachen, niedaleko miasta Székesfehérvár. Po przegranej w tej ofensywie, korpus, dzięki pomocy 9. Dywizji "Hohenstaufen" trafił w okolice Wiednia, gdzie 9 maja 1945, poddał się wojsku amerykańskiemu.

Dowódcy[edytuj | edytuj kod]

Podporządkowanie[edytuj | edytuj kod]

16 września 1944 - Obrona Modlina[edytuj | edytuj kod]

17 stycznia 1945 - Operacja Konrad III (Budapeszt)[edytuj | edytuj kod]

1 marca 1945 - Operacja Frühlingserwachen[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Rolf Stoves: "Die gepanzerten und motorisierten deutschen Großverbände 1935–1945". Ed. Dörfler im Nebel-Verlag, Eggolsheim 2003, ISBN 3-89555-102-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]