I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
I Liceum Ogólnokształcące
im. Henryka Sienkiewicza
w Płońsku
średnia
Imię przechowam, ojcom dorównam i prędzej się złamię niż zegnę
Państwo

 Polska

Miejscowość

Płońsk

Adres

Płocka 56
09-101 Płońsk

Data założenia

21 września 1917

Patron

Henryk Sienkiewicz

Liczba uczniów

820

Dyrektor

Krzysztof Grzymała

Położenie na mapie Płońska
Mapa konturowa Płońska, w centrum znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Henryka Sienkiewiczaw Płońsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Henryka Sienkiewiczaw Płońsku”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Henryka Sienkiewiczaw Płońsku”
Położenie na mapie powiatu płońskiego
Mapa konturowa powiatu płońskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „I Liceum Ogólnokształcąceim. Henryka Sienkiewiczaw Płońsku”
Ziemia52°37′21,9″N 20°21′56,0″E/52,622750 20,365556
Strona internetowa

I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza – jedno z trzech liceów ogólnokształcących w Płońsku. Budynek szkoły usytuowany jest przy ulicy Płockiej 56.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założona w 1917 roku, jako pierwsza szkoła średnia na Ziemi Płońskiej. Początkowo było to gimnazjum koedukacyjne założone przez płońskie koło Polskiej Macierzy Szkolnej. W swojej ponad 90-letniej historii szkoła zmieniała nazwę 16 razy. Ostatnia nazwa została nadana 1 września 2000 roku w wyniku czego powstało I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku oraz Powiatowe Gimnazjum Publiczne przy I Liceum Ogólnokształcącym w Płońsku.

Credo[edytuj | edytuj kod]

Credo szkoły to cytat z dzieła Niewola tatarska Henryka Sienkiewicza, który brzmi „Imię przechowam, ojcom dorównam i prędzej się złamię niż zegnę”.

Biblioteka szkolna[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat biblioteka szkolna rozrastała się i obecnie liczy około 35 000 woluminów. W dotarciu do zbiorów pomaga wprowadzony w 1995 roku komputerowy system udostępniania księgozbioru i informacji o nim.

Znani uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]