I wojna o niepodległość Szkocji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I wojna o niepodległość Szkocji – miała miejsce w latach 1296–1328.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

I wojna o niepodległość Szkocji

Bitwa pod Dunbar (1296)Bitwa pod Stirling BridgeBitwa pod FalkirkBitwa pod RoslinBitwa pod HapprewOblężenie Stirling CastleBitwa pod MethvenBitwa pod DalryBitwa pod Glen TroolBitwa pod Loudoun HillBitwa pod SliochBitwa pod InverurieBitwa pod Pass of BranderBitwa pod BannockburnBitwa pod ConnorBitwa pod SkerriesBitwa pod SkaithmuirBitwa pod FaughartZdobycie BerwickBitwa pod MytonDeklaracja z ArbroathBitwa pod BoroughbridgeBitwa pod Old BylandUkład w CorbeilBitwa pod Stanhope ParkTraktat w Northampton

W 1296 roku Szkocja została zaatakowana i zaanektowana przez Anglię. Wojska króla Edwarda I wygrały bitwy pod Berwick i Dunbar. Rok później William Wallace wzniecił niepodległościowe powstanie. W tym samym roku powstańcy wygrali bitwę pod Stirling. Powstanie trwało do 1305 roku, kiedy Wallace został schwytany i zamordowany.

Rok później Robert Bruce zamordował Johna Comyna III, uzyskując szkocki tron. Odpowiedzią Edwarda I było zlecenie morderstwa braci Roberta Bruce’a w 1307 roku. W tym samym roku odbyła się bitwa na wzgórzach Louden, która była pierwszym znaczącym zwycięstwem Szkotów nad Anglikami.

W 1308 roku miała miejsce bitwa na przełęczy Brander, w której pokonany został wspomagany przez Anglików John Comyn IV. W 1314 roku stoczono bitwę pod Bannockburn, w której wojska szkockie pokonały angielskie, dużo od nich liczniejsze. Skutkiem tego zwycięstwa było uznanie niepodległości Szkocji.

Zakończenie[edytuj | edytuj kod]

W 1320 roku szkoccy możnowładcy wydali deklarację z Arbroath w sprawie niepodległości Szkocji, a papież przychylił się do postulatów w niej zawartych i wezwał Edwarda II do zawarcia ze Szkocją pokoju. Sześć lat później odbyły się pierwsze obrady szkockiego parlamentu, a w 1328 roku Edward III i Robert I podpisali układ w Northampton, potwierdzający niepodległość Szkocji i zapewniający jej tron Robertowi I.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]