Ialissos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ialissos
Ιαλυσός
Klasztor Filerimos
Klasztor Filerimos
Państwo  Grecja
Region Wyspy Egejskie Południowe
Prefektura (stara) Dodekanez
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Ialissos
Ialissos
Ziemia 36°24′48″N 28°09′20″E/36,413333 28,155556
Wzgórze Filerimos

Ialissos, Ialysos (gr. Ιαλυσός Ialysós) – antyczne miasto na wyspie Rodos (Grecja) położone w odległości około 8 km na zachód od miasta Rodos.

Ialissos należało dawniej do heksapolis (Doryckiego Związku Morskiego). Dzisiejsze Ialissos położone bezpośrednio nad morzem nosi nazwę Trianda.

Populacja miasta: 10.111 (2001)

Wzgórze Filerimos[edytuj | edytuj kod]

Nieopodal Ialissos znajduje się doskonały punkt widokowy, który w XIII wieku otrzymał nazwę Filerimos, Philerēmos (z klasycznego greckiego philos φίλος 'przyjaciel' i erēmos ἐρῆμος 'samotny'), co znaczy "przyjaciel samotności".

Nazwa wzięła się od pustelnika, który osiedlił się tutaj po przyjeździe z Jerozolimy z ikoną Matki Boskiej, namalowanej jakoby przez św. Łukasza Ewangelistę. Prawdopodobnie ikona była jednak namalowana w XII w., a jej oryginał po wędrówce przez Maltę, St. Petersburg, wywiezieniu w 1917 r. przez adiutanta carycy Marii Fiodorowny do Kopenhagi trafił do Czarnogóry, gdzie do dzisiaj pozostaje[1].

Znajduje się tu także niegdysiejsze akropolis antycznego Ialissos, położone na wzgórzu na wysokości 267 m n.p.m., zasiedlone przez Achajów już w czasach kultury mykeńskiej około 1500 r. p.n.e., potem przez przybyłych 500 lat później Dorów[2]. Ze starożytnych ruin nie zostało zbyt wiele. Kościół i zabudowania klasztorne z czasów rycerskich zostały odrestaurowane przez Włochów i dzisiaj wyglądają jak nowe. Znajduje się tutaj też aleja spacerowa wysadzona piniami, z czternastoma kolejnymi stacjami drogi krzyżowej i z tego powodu nazywana jest Golgotą. Na końcu alei stoi wystawiony w latach 1992-1996 15-metrowy betonowy krzyż z platformą widokową, na którą można wejść[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]