Przejdź do zawartości

Ida Holz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ida Holz Bard
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 stycznia 1935
Montevideo

Alma Mater

Uniwersytet Republiki

Ida Holz Bard (ur. 30 stycznia 1935 w Montevideo) – urugwajska profesor informatyki, znana z pionierskich badań nad informatyką i internetem[1].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w rodzinie polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia. W latach 1953–1957 przebywała w Izraelu, gdzie odbyła służbę wojskową i pracowała w Kibucu[2].

Po powrocie do Urugwaju planowała studiować architekturę, jednak z powodu pracy nauczycielki matematyki w Instituto de Profesores Artigas nie była w stanie rozpocząć studiów. Tamże jej profesor logiki matematycznej zaproponował jej uczestnictwo w kursie prowadzonym przez Uniwersytet Republiki w Montevideo[3].

W 1964 roku wyszła za mąż za malarza Anhelo Hernándeza, który pracował w warsztacie Joaquína Torresa Garcíi.

Na początku lat 70. Holz była członkinią pierwszej generacji urugwajskich studentów wydziału informatyki Uniwersytetu Republiki[4]. W 1974 razem z mężem wyemigrowała do Meksyku, gdzie rozpoczęła pracę w Generalnej Dyrekcji Polityki Gospodarczej i Społecznej. W późniejszym czasie pracowała w meksykańskim Narodowym Instytucie Statystycznym. Meksykański rząd zaproponował jej stanowisko kierowniczki instytutu, jednak odmówiła, gdyż zdecydowała się powrócić do Urugwaju[5].

W 1986 roku skutecznie starała się o stanowisko dyrektora Servicio Central de Informática na Uniwersytecie Republiki (SECIU). Na początku lat 90. prowadzony przez nią instytut zajmował się rozwojem internetu w Urugwaju, a sama Ida Holz odgrywała znaczącą rolę w rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Podczas konferencji w Rio de Janeiro była w opozycji do polityki Stanów Zjednoczonych i Europy, odnośnie do narzucenia krajom latynoamerykańskim schematu powstawania globalnej sieci internetu[5]. Pod jej kierownictwem w 1994 roku SECIU zainstalowało pierwszy węzeł internetowy w Urugwaju[6]. Od 2005 roku pracuje w dyrekturze Agencia de Sociedad de la Información de Uruguay (AGESIC). Jest jednym z promotorów projektu Ceibal.

Nagrody i wyróżnienia

[edytuj | edytuj kod]

W 2009 roku otrzymała nagrodę od LACNIC (Registro de Direcciones de Internet para América Latina y Caribe) za całokształt swojej pracy. LACNIC przyznało taką nagrodę osobom, które przyczyniają się do rozwoju internetu[7].

W 2013 roku została pierwszą osobą z krajów latynoamerykańskich, która znalazła się w Hall of Fame Internet Society (inicjatywy honorującej osoby, które przyczyniły się do rozwoju internetu)[8][9][10].

Urugwajska poczta wydała w 2015 roku znaczek pocztowy poświęcony Idzie Holz. Była to seria poświęcona wybitnym osobistościom Urugwaju[11].

W 2017 roku podczas obchodów 10. rocznicy projektu Ceibal otrzymała nagrodę w uznaniu za jej pionierską pracę nad rozwojem internetu w Urugwaju[12].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]