Idiomysis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Idiomysis[1]
W. Tattersall, 1922[2]
Ilustracja
Idiomysis sp.
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Podtyp

skorupiaki

Gromada

pancerzowce

Podgromada

pancerzowce właściwe

Nadrząd

torboraki

Rząd

Mysida

Rodzina

Mysidae

Podrodzina

Mysinae

Rodzaj

Idiomysis

Gatunki

Idiomysisrodzaj niewielkich skorupiaków z rzędu Mysida zamieszkujący ciepłe, płytkie wody Oceanu Indyjskiego (w tym Morza Czerwonego) oraz Oceanu Spokojnego[3].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Przedstawiciele rodzaju Idiomysis mają kilka milimetrów długości, charakteryzują się kulistym i krępym głowotułowiem, a ich krótki odwłok wygięty jest w dwóch miejscach tak, że jego tylna część skierowana jest ku górze i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie głowotułowia. W porównaniu z innymi Mysida Idiomysis mają krótkie czułki za to relatywnie bardzo duże oczy. Telson jest krótki, trójkątny i przeważnie pozbawiony wyrostków i kolców, charakterystycznych dla innych rodzajów Mysida. Wyjątek stanowi pod tym względem gatunek I. diadema, który posiada dwa niewielkie kolce na końcu telsonu. Idiomysis często są jaskrawo ubarwione[2][4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Grupa Idiomysis unosząca się nad koralowcem w Kanale Mozambickim.

W obrębie rodzaju opisano dotąd 6 gatunków[3]:

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Skorupiaki z rodzaju Idiomysis pływają w niewielkich grupach (5 do >40 osobników) ponad dnem morskim w płytkich przybrzeżnych ekosystemach (głównie rafy koralowe)[5], potrafią również żerować na dnie. Dwa gatunki – I. inermis i I. tsurnamali – są znane z wchodzenia w fakultatywne relacje symbiotyczne z ukwiałami[5], natomiast I. diadema pływa pomiędzy kolcami jeżowców z rodzaju Diadema[4]. Jest to najprawdopodobniej przykład komensalizmu, w którym skorupiaki otrzymują ochronę lub pożywienie[5]. Znane są również przypadki współwystępowania Idiomysis z wodorostami[2], strzykwami i odwróconymi meduzami z rodzaju Cassiopea[5].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Opisane dotąd gatunki występują w Oceanie Indyjskim u wybrzeży Indii, Mozambiku i RPA, w Morzu Czerwonym, w Morzu Wschodniochińskim oraz u wschodnich wybrzeży Australii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Idiomysis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c Walter Medley Tattersall. Indian Mysidacea. „Records of the Indian Museum”. 24, s. 445-504, 1922. (ang.). 
  3. a b c World Register of Marine Species. [dostęp 2016-12-12]. (ang.).
  4. a b Karl Wittmann. Description of Idiomysis diadema sp. nov.(Mysida, Mysidae, Anisomysini), associated with Diadema urchins in the Red Sea; with nomenclatorial notes on its genus. „Crustaceana”. 89 (5), s. 611-623, 2016. DOI: 10.1163/15685403-00003542. (ang.). 
  5. a b c d R. N. Bhaduri, A. L. Crowther. Association of the mysid Idiomysis inermis with the sea anemone Stichodactyla haddoni in Moreton Bay, Australia. „Marine Biodiversity”, 2015. DOI: 10.1007/s12526-015-0408-7. (ang.).