Tintagel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pozostałości zamku

Tintagel (korn. Dintagell), or Trevena (korn.: Tre war Venydh co oznacza wioska na górze) – parafia cywilna i miejscowość w Wielkiej Brytanii na atlantyckim, północno-zachodnim wybrzeżu Kornwalii, w której znajduje się zamek Tintagel Castle.

W miejscowości, oprócz zamku, znajduje się luksusowy hotel Camelot Castle, który gościł m.in. Winstona Churchilla. Oprócz tego funkcjonuje niewielkie muzeum - King Arthur's Halls, zawierające świetlną instalację historyczną[1].

Legendy[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość i pobliski zamek związane są z legendami o królu Arturze. Według legend zamek należał do króla Gorloisa i urodził się w nim król Artur. Młody Artur wychowywał się wraz z Sir Kay w Tintagel pod okiem czarnoksiężnika Merlina. W zamku tym Artur nauczył się podstawowych zasad rycerstwa. Merlin nauczył młodego Artura jak korzystać z posiadanej wiedzy, jak rządzić mądrze i sprawiedliwie. Artur wraz z Kejem nauczyli się władać bronią i jeździć konno w okolicach Tintagel. Artur w okresie dzieciństwa doznał wizji zamku pięknego i potężnego. Zamkiem tym był Camelot – miał on powstać na wzór okolic Tintagel[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Natalia Mętrak, Śladami Króla Artura, w: Gazeta Wyborcza - Turystyka, 8/9.1.2011, s.7
  2. Robert Andrews: The rough guide to Devon and Cornwall. Rough guides, 2008. ISBN 978-1-84353-807-3.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Canner, A. C. (1982) The Parish of Tintagel: some historical notes. Camelford: A. C. Canner.
  • Thomas, Charles (1993) English Heritage Book of Tintagel: Arthur and archaeology. London: B. T. Batsford.