Ignacio López Tarso

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ignacio López Tarso
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 stycznia 1925 r.
Meksyk, Meksyk

Data śmierci

11 marca 2023

Zawód

aktor

Współmałżonek

Clara Aranda

Lata aktywności

od 1950

Ignacio López Tarso (ur. 15 stycznia 1925 w mieście Meksyku, zm. 11 marca 2023) – meksykański aktor teatralny, telewizyjny. W Meksyku znany z ról w filmach i telenowelach, wcześniej znany z ról przystojnego amanta. W polskiej telewizji znany jest jako Rafael z Prawa do narodzin. Jest uważany za jednego z najlepszych meksykańskich aktorów. Był członkiem jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian w 1975 roku.

Wczesne lata życia[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Meksyku, jako syn Alfonsa Lópeza Bermudeza i Ignaci López Herrery.

Z powodu ekonomicznych problemów rodziców, nie uczęszczał do szkoły średniej.

Podjął naukę w seminarium katolickim w Temascalcingo, potem uczęszczał do seminarium w mieście Meksyk. Gdy zakończył naukę, nie został duchownym, ponieważ nie czuł w sobie powołania.

Podjął służbę wojskową w wieku 20 lat, awansował na stopień sierżanta, jednak gdy jego służba wojskowa się skończyła opuścił wojsko pomimo tego, iż mógł zostać wybitnym wojskowym i lubił ten rodzaj pracy.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Tarso pracował w przedsiębiorstwie produkującym ubrania w mieście Meksyk. Następnie wyjechał z przyjaciółmi do Stanów Zjednoczonych do pracy w winiarni i na zrywanie owoców z drzew. Marzył żeby dorobić się w USA i wrócić po jakimś czasie do Meksyku z dorobkiem finansowym. Po krótkim czasie pracy w USA, spadł z drzewa gdy zrywał pomarańcze i poważnie uszkodził sobie kręgosłup. Przez prawie rok był poddany terapii w mieście Meksyk, głównie leżał w łóżku.

Gdy wyzdrowiał, zaczął w 1949 roku uczęszczać do Akademii Sztuki Dramatu Palacio de Bellas Artes w mieście Meksyk.

Ożenił się z Clarą Arandą z którą ma trójkę dzieci: Susanę, Isabelę i syna Juana Ignacia. Juan Ignacio Aranda też rozpoczął karierę aktorską.

Ignacio López Tarso próbował także swoich sił w życiu politycznym. Udziela się w różnych organizacjach oraz spółkach handlowych które są związane z zawodem aktora i kinematografa.

Zmarł 11 marca 2023[1].

Wybrane role w telenowelach[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarł Ignacio López Tarso. fahrenheitmagazine.com. [dostęp 2023-03-12]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]